"את המלחמה הזאת הפסדנו ביום הראשון ולמוטט חמאס זאת סיסמא גדולה. כרגע יש חטופים – תחזירו אותם, אין להם זמן"

חיים הכט | מלחמת "חרבות ברזל" | 19.11.23

45 ימים נמצאת אביגיל בת ה-3 בשבי חמאס. היא נחטפה בשבת השחורה של ה-7.10 יחד עם בני משפחת ברודץ לביתם רצה כדי להסתתר מהמחבלים. באותו זמן אחיה עמליה בת ה-6 ומיכאל בן ה-9 התחבאו בארון במשך 14 שעות. הוריה, רועי עידן, שעבר באתר ynet וסמדר נרצחו.

דודה של עמית עידן סיפר לחיים הכט בתוכנית "מדברים ברדיו" על החודש וחצי האחרונים: "אני לא יכול להתייחס למה שאנחנו שומעים אבל אני יודע שיש מי שמטפל בסוגיה הזאת. אנחנו אף פעם לא יודעים להעריך איך החמאס מתנהג ואיזה כיוון הוא הולך, האם לברבריות או שמירה על השבויים. שזה נוגע לחיי אדם כבר ראינו שאין להם ערך לחיי אדם לא שלהם ולא של השבויים שלהם, אנחנו מבקשים רק דבר אחד להחזיר את אביגיל ואת החטופים".

מה עמדתך בנושא העסקה המתגבשת?

"אף אחד לא יודע להגיד לי כדוד של אביגיל אם היא תהיה משוררת בעסקה הקרובה ולכן העמדה שלנו היא ברורה – תחזירו לנו את החטופים. יש קשר בין המשפחות של החטופים".

מה קורה עם מיכאל ועמליה?

"הם אצל המשפחה של סמדר, מוקפים באנשים שהם מכירים ואוהבים אותם, המצב שלהם טוב. כמובן שיש הרבה עבודה בהמשך והפצע פתוח וגדול מאוד וכל החיים הוא יהיה שם. אבל אני סומך על המשפחה שתוכל להכיל את האירוע הזה".

הם מדברים ושואלים על אביגיל?

"עמליה מדברת על זה המון, במילים של ילדה ב-6 היא מסבירה כל מה קרה כולל הפנים של המחבלים ואיך הם נראו. מתארת שניה בשניה מה שקרה. היה מאוד קשה לתקשר איתם באותו זמן אבל דיברנו על שעה בטלפון והבטחתי שעוד מעט יגיעו לחלץ אותם. זה מעורר התפעלות הגבורה שלהם, הם נכנסו לארון והסתתרו ורק כשהייתי בכפר עזה הבנתי איפה הם התחבאו בארון של מטר מרובע ואיך הם שכבו 14 שעות מקופלים כשכל הזמן הם שומעים סביבם צעקות בערבית ויריות. אני בטוח שעוד כמה שנים הם ישמעו את הסיפור ואת עצמם ויבינו באמת שהם הצילו לעצמם את החיים".

"טל, אשתי חזרה ביום שישי מארה"ב אחרי פגישה עם סנטורים אנשי ממשל והפגנות, היא הייתה שם עם משפחות חטופים נוספים וחשוב שאנשים ידעו שכל הנסיעות והשהות שם זה הודות ליוזמות אזרחיות – האזרחים נהיו הדוברים של המדינה".

אייזנקוט וגנץ הציבו את שחרור החטופים כמטרה העליונה, מה אתה אומר על כך?

"אני לגמרי מסכים עם אייזנקוט, את המלחמה הזאת הפסדנו ביום הראשון ולמוטט חמאס זה סיסמא מאוד גדולה ומשימה בלתי אפשרית ולכן אנחנו אומרים את חמאס אפשר למוטט כל הזמן אבל כרגע יש חטופים – תחזירו אותם, אין להם זמן. הם 45 ימים בעזה ואין לנו מושג איפה".