בחייהם ובמותם למען המדינה: שני בני העדה הדרוזית נפלו במהלך קרבות ברצועת עזה

רותם אטיאס | מלחמת "חרבות ברזל" | 18.11.23

מדינת ישראל והעדה הדרוזית מבכה שניים מבניה שנפלו בסוף השבוע בקרבות ברצועת עזה. סמ״ר עדי מאלכ חרב, בן 19, מבית ג'ן, לוחם בסיירת נח"ל, חטיבת הנח"ל ורס"ן ג'מאל עבאס, בן 23, מפקיעין, מפקד פלוגה בגדוד 101, חטיבת הצנחנים.

אביו של ג'אמל, אלוף משנה (במיל') ענן ואחין, סרן (במיל') גדעון מגוייסים גם הם והם עוד הספיקו לקיים שיחה משלושת שהותרה היום לפרסום.

ענן (אבא של ג׳מאל): קוד קוד, מאבא

ג'מאל ז"ל: המשך

ענן: קוד קוד מאבא וגדעון, מוסרים לך ד״ש חם חם. קוד קוד, אתם חוד החנית של הלוחמים. תשמרו על עצמכם, תכו בחמאס, תשמידו אותם. תלחמו בתעוזה, בתבונה, ובחוכמה ותגבו מחיר מהאויב. תישארו כמה שצריך בפנים, ועד הניצחון. מתגעגעים מאוד ואוהבים. תחזרו בשלום. תומכים אתכם מפיקוד הצפון ומהמשפחה. תשמרו על עצמכם, תחזרו בשלום, ונתראה.

ג'מאל ז"ל: תודה רבה.

ענן: תודה תודה, תשמור על עצמך ונהיה בקשר.

ג'מאל ז"ל: אין בעיה, אבא יקר מזל טוב על הדרגה!

גדעון (אח של ג׳מאל ז"ל): קוד קוד, מאחל לך הצלחה רבה. מתגעגע אליך, אוהב אותך, מחכה שתחזור, עד הניצחון אחי..

ג'מאל ז"ל: בעזרת השם גדעון, גם אתה מברוק על הדרגה

גדעון: תודה קוד קוד

נציין כי גם סבו של ג'אמל היה קצין צה"ל שתרם למדינה בשירותו הצבאי. מנהל המרכז הרפואי "זיו" בצפת, הפרופסור סלמן זרקא כתב: "ג'מאל ענאן עבאס ז"ל. מלח הארץ, שושלת של תרומה ביטחונית גדולה למדינה, שושלת של קצונה צבאית מרשימה. סבא, אל"מ גדעון עבאס, עם רקורד ביטחוני מרשים. האב השכול, אל"מ מיל. ענאן עבאס, מגויס מאז השבת השחורה, קצין בכיר בפיקוד הצפון. אין מילים לנחם אתכם, ההורים ענאן ולילה, הסבים, האחים, הדודים, כל המשפחה וכל הכפר והעדה. תנחומים והשתתפותי בצער הכבד. יהיה זכרו של ג'מאל הגיבור וזכר כל הנופלים ברוך".

קרא עוד:

גם בבית ג'ן ביכו את מות בן היישוב, עדי חרב ז"ל. חרב היה חלק מתנועת הנוער והעובד והלומד לפני גיוסו ושם העלו תמונה שלו בבגדי התנועה וכתבו: "תנועת הנוער העובד והלומד מתאבלת על נפילתו של לוחם סיירת הנחל עדי חרב ז"ל. עדי שלנו היה מדריך מוביל ואהוב בקן בית ג'ן, אדם ערכי ושותף לעשייה חינוכית ותרומה לקהילה ובמיוחד לאוכלוסיות מיוחדות. עדי היה חייכן ונעים הליכות ואהוב על כולם בקן ובחברה, עדי אבידה לכולנו".

עמותת "גשר להצלחה" כתבו: "בצער רב קיבלנו את הידיעה המרה על פטירתו של הלוחם עדי חרב, בן ה-19, לוחם סיירת הנחל , תושב הכפר בית ג'ן. עדי, הקדיש את חייו לשירות המדינה והגנת אזרחיה, ייזכר בעינינו תמיד כגיבור ולוחם אמיץ. נתפלל כולנו יחד שינוח על משכבו בשלום ושזכרו יבוא לברכה. אנו משתתפים בצער המשפחה ומוקירים את ערכו ומסירותו של עדי למען המדינה. "יהי זכרו ברוך".

ספד לו ראש המועצה המקומית, ראדי נאג'ם: "דני החלל ה-64 שנופל על תקומת ישראל ולצערי זה האחוז הגבוהה ביותר ביחס שבין מספר תושבים לנופלים. השכול והאבל הפכו לחלק בלתי נפרד מהיישוב. היה בעדי הכל, כל אמא הייתה רוצה בן כזה חכם, נבון ויפה תואר ממשפחה אצילה. עדי היה בצעירותו במכינה קדם צבאית ועם סיום הלימודים הוא התנדב וכל החלום שלו היה לתרום ולתת ואחרי הגיוס הוא הגיע לסיירת הנח"ל והיום נלווה אותו למנוחות. דיברתי עם המשפחה וכמה שירצו תהיה סוכת אבלים למי שירצה להגיע לנחם".

עוד התייחס ראש המועצה לנושא חוק הלאום: "אנשים צריכים להתייצב בכותל ולבקש סליחה מהעדה הדרוזית ולהגיע להסדר לכל הבתים ביישובים הדרוזים ולהתנצל. אם שולחים את הילדים שלנו למקומות הכי מסוכנים אז הם צריכים לתת רוח הגבית לחיילים ולהגיד להם שהחוק הזה צריך להיעלם מהעולם. צריך שיהיה שיתוף והשתתפות שתתאים לעת הזאת. תמונת הניצחון חייבת להיות עם החזרת החטופים הביתה"

נציין שמאז תחילת המלחמה נפלו שישה חיילים מבני העדה הדרוזית.