"בר והחברים שלו נלחמו כגיבורים והצילו את הקיבוץ"

ירין דורון | מלחמת "חרבות ברזל" | 21.11.23

גיבור ישראל סמל בר יענקלוב (19) מכרמיאל, לוחם בגדוד 101 שבחטיבת הצנחנים. הוא נפל בקרב מול מחבלי חמאס בקיבוץ כיסופים. את השבת של פרוץ המלחמה סגר בר בבסיס ועוד הספיק לעדכן את אימו שהכל בסדר ושלא תדאג ויצא לקרב. במשך שלושה ימים ניסו בני המשפחה ליצור איתו קשר אך הטלפון שלו כבר היה סגור. אימו, בתי, סיפרה היום לירין דורון בתוכנית "מדברים ברדיו": "בר הוא הבן הקטן שלי, ילד מדהים שכבר מגיל קטן התעניין במורשת ישראל ואהב את הארץ ואהב לטייל בה. הוא רצה קריירה צבאית ולמד בקציני ים עכו ושם התאהב בים שבילה בו בכל הזדמנות. במהלך התקופה ויצא לכל מיני ימי סיירות כדי להגשים את החלום שלו להצליח בצבא וכשהוא הגיע לצנחנים הוא היה כל כך מרוצה ואמר – הגעתי למקום שלי".

"באותה שבת של ה-7.10 הוא סגר בבסיס, הוא היה בקורס מ"כ והם הוקפצו ראשונים. הם נתקלו בדרך במחבלים ונלחמו מולם בגבורה וחיסלו לא מעט מחבלים והיעד האחרון היה כיסופים. ששמעתי בבוקר שפרצה מלחמה התקשרתי אליו אבל  לא היה לו הרבה זמן לדבר, הוא רק אמר לי 'אל תדאגי יכול להיות שאני אשאר בבסיס' וניתקנו. מאז אותה שיחה ניסיתי להשיג אותו במשך שלושה ימים ולא ידעתי עם מי אני יכולה לדבר כדי לקבל ממנו סימן. הטלפון שלו היה כבוי אבל אמרו לי שכנראה לקחו להם את הטלפונים ושאין לי מה לדאוג ונאחזנו בתקווה הזאת. התפללנו המון אבל בתוך תוכי הייתה לי תחושה לא טובה וביום שני הגיעה הבשורה שהוא נפל כבר בשבת אחרי הצהריים. כשמבשרים הגיעו ישבתי והסתכלתי לכיוון החניה וחיכיתי להם, ידיעתי שמשהו רע עומד לקרות".

קרא עוד

על הקרב האחרון בני המשפחה למדו מסיפורים של חברים שהגיעו לנחם במהלך ימי השבעה: "אני יודעת מסיפורים של חברים מה קרה אבל לא מעבר לזה, אף נציג רשמי לא הגיע. אני יודעת שהם הצילו את הקיבוץ שהיו בו הכי פחות אבדות. יחד עם בר נפלו עוד שלושה חברים ואנחנו בקשר עם המשפחות היום לחזק אחד את השני, היה גם מפגש מרגש עם חלק מהם. אני רוצה שיזכרו את בר ואת האומץ והגבורה שלו למען האזרחים והחלומות שלו שהיו גדולים והוא לא הספיק להגשים אותם. הפעם המחיר כל כך כבד שאנחנו חייבים לנצח, אנחנו חייבים לנצח אותם ושיהיה לנו שקט במדינה".