היום ה-104 למלחמה: שר הביטחון: "חייבים לקחת בחשבון אפשרות של התדרדרות המצב, נגבה מחירים כבדים אבל גם כאן יהיו פגיעות"

ישראל במלחמה | 18.01.24

עדכונים שוטפים:

20:31 | כעת: אזעקות ביישוב יונתן בגולן, נבדק ירי מכיוון סוריה

20:08 | כוחות צה"ל תקפו במהלך היום מטרות של ארגון הטרור חיזבאללה בדרום לבנון. מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו מוקדם יותר היום תשתית טרור ועמדת שיגור של ארגון הטרור חיזבאללה במרחבים עיתרון ואל עדייסא שבדרום לבנון. בנוסף, כוחות צה"ל תקפו במהלך היום מספר עמדות שיגור של ארגון הטרור חיזבאללה, ביניהן מבנה ממנו בוצע ירי נ"ט לעבר מרחב מנרה אתמול (ד'). כמו כן, זוהו במהלך היום מספר שיגורים לעבר המרחבים שתולה, מלכיה, מנרה והר דב. צה"ל תקף את מקורות הירי.

17:40 | שר הביטחון גלנט קיים הערכת מצב אזרחית על מוכנות גזרת הצפון להרחבת המערכה הצבאית: "עלינו להיות מוכנים להתדרדרות המצב הביטחוני בצפון, ולכך שנאלץ לכפות בדרך צבאית את החזרת תושבי הצפון לביתם". שר הביטחון עמד על חשיבות המוכנות באזור הצפון לרבות מטרופולין חיפה לאפשרות של התדרדרות המצב הביטחוני מול חיזבאללה עד למערכה רחבה. השר עמד על תקינות המרחבים המוגנים ועל הדרכים לשימור תפקוד המשק גם במקרה של הסלמה. שר הביטחון הדגיש כי מדינת ישראל מעדיפה להגיע להסדר מדיני שיאפשר את חזרת תושבי הצפון לביתם לאחר שינוי המצב הביטחוני בגבול, אך מקדמת במקביל את המוכנות המבצעית להחזרתם באמצעות הרחבת המערכה הצבאית. בדיון, שר הביטחון שיבח את פיקוד העורף והגורמים האחראיים על תוכנית ״בני המקום״, לחיזוק תחושת הביטחון בכל רחבי הארץ.

בהערכת המצב השתתפו: מנכ״ל משרד הביטחון אלוף (מיל׳) אייל זמיר, סגן הרמטכ״ל האלוף אמיר ברעם, מפקד פיקוד העורף האלוף רפי מילוא, ראש אגף התכנון האלוף אייל הראל, יו״ר השלטון המקומי חיים ביבס, ראש רח"ל יורם לרדו, ראש מנהלת ״אופק צפוני״ תת-אלוף (מיל׳) דוד סוויסה וגורמים נוספים במערכת הביטחון. "אנחנו למעשה מבינים שלאחר שהשלב הושלם בצפון הרצועה, ובעתיד יושלם גם במקומות אחרים, המסגרות הארגוניות הראשיות של חמאס פורקו. יש פגיעה דרמטית באלפי מחבלים בכל הרמות, בתשתיות, במחסנים, בציוד. אבל אין פתרון מלא לכיסי ההתנגדות ואנחנו מטפלים בהם. במסגרת זה שיש כיסי התנגדות, באופן טבעי יש גם מצב שנוצר ירי. הציבור עלול לבלבל בין הדברים, וצריך להבין את העניין. התוכניות של חמאס היו לירות כל יום מאות טילים לכל מיני אזורים בארץ. הוא מצליח עכשיו להוציא עשרות רקטות באיזשהו הבזק חד פעמי למקום מסוים. אני לא מזלזל בזה, זה דבר מאוד משמעותי ואנחנו נפגע בזה בפשיטות, בהתקפות אוויר – זה ייקח את הזמן שלו. הלוחמים שלנו נלחמים עם הפנים שלהם לעזה, העורף שלהם לישובים, הם חושבים על שני הדברים. החמאס הולך ונחלש. אין לו אספקה, אין לו עתודות של כוח אדם, אין לו יכולת ארגונית שהוא מסוגל להניע מהלכים, אין לו יכולת באמת לשלוט על מה שקורה. והמערכת הישראלית הולכת ושוחקת אותו בזמן שאנחנו הולכים ומתעצמים. בסוף הדבר הזה יביא את התוצאה, יביא לשבירה. המרכיבים הנדרשים פשוטים וברורים: לחסל את החמאס, לעשות את כל מה שצריך להביא את החטופים ולשמור על אחדות – עשינו את שלושת הדברים האלה, אנחנו ננצח, אין פה שאלה. מיקדנו את השיח היום על תרחיש שנגיע למלחמה בצפון, אנחנו מחויבים למצב בו נהיה מסוגלים להחזיר את התושבים שלנו בביטחון. אם התרחיש הזה לא יקרה, ולא נהיה מסוגלים להחזיר אותם באמצעים שהם דיפלומטיים, הסכמיים, אנחנו נגיע למצב שאנחנו צריכים לייצר את התנאים הביטחוניים שמאפשרים את חזרתם. אני לא רוצה לדבר על מועדים, ואני לא רוצה לדבר על שיטות – אבל זה יקרה. אנחנו חייבים לקחת בחשבון אפשרות של התדרדרות המצב בצפון, מבלי שרצינו. אם זה יקרה, אנחנו נגבה מחירים כבדים, מחיזבאללה ומלבנון, אבל גם כאן יהיו פגיעות. ולזה אנחנו צריכים להיות ערוכים ומוכנים. והמרכיב האזרחי הוא מרכיב מאוד חשוב".

13:20 | מועצה אזורית גליל עליון מעדכנת : בדקות האחרונות התקבלו התרעות על ירי רקטות לעבר שטחים פתוחים באזור מצפה חוסיין (בין מנרה ליפתח), אנא הימנעו מהגעה לאזור.

12:30 | צה"ל תקף תשתיות טרור ששימשו את ארגון הטרור חיזבאללה במרחב אל עדייסא שבדרום לבנון. מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו לפני זמן קצר תשתיות טרור של ארגון הטרור חיזבאללה במרחב אל עדייסא שבדרום לבנון. בנוסף צה"ל תקף מוקדם יותר היום במרחבים כפר כילא ומרג' עיון שבדרום לבנון. כמו כן, זוהו מוקדם יותר היום שני שיגורים משטח לבנון לעבר מרחב ערב אל עראמשה שנפלו בשטחים פתוחים.

12:20 | דיווח על ירי נ"ט לעבר ערב אל עראמשה

אתמול | הרמטכ"ל ביקר בתרגיל כוחות מילואים בצפון ואמר: "אנחנו רוצים להגיע בלבנון למטרה מאוד ברורה – זה להחזיר את התושבים לצפון, כל היישובים בצפון. אנחנו מבינים שהדבר הזה חייב לעבור דרך שינוי מאוד משמעותי. אני לא יודע מתי המלחמה בצפון, אני יודע להגיד לכם שהסבירות לזה שהיא קורית בחודשים הקרובים היא הרבה יותר גבוהה ממה שהיה בעבר"

קרא עוד: