היום ה-120 למלחמה | דובר צה"ל: "לא נחזור בצפון למצב של 6.10, ממשיכים לפעול בכל מקום שנדרש במזרח התיכון"

ישראל במלחמה | 03.02.24

עדכונים שוטפים:

21:50 | אזעקה בשעה זו ביישוב מתת

21:20 | צה"ל תקף מבנה צבאי של ארגון הטרור חיזבאללה בדרום לבנון לפני זמן קצר מטוסי קרב תקפו מבנה צבאי של ארגון הטרור חיזבאללה במרחב א טייבה. בנוסף, צה"ל תקף במהלך היום בירי טנק וארטילריה מרחבים נוספים בדרום לבנון. כמו כן, במהלך השעות האחרונות זוהו מספר שיגורים שחצו משטח לבנון למרחבים הר דב, אבן מנחם ויראון, אין נפגעים. כוחות צה"ל תקפו את מקורות הירי.

21:00 | רוחות מלחמה בצפון. הצהרת דובר צה"ל הוקדשה הערב לצפון: "עם תחילת המלחמה, חיזבאללה הציב עצמו בשורה אחת עם חמאס ופתח בירי לעבר ישראל. לטובת ביטחון תושבי הצפון, התקבלה החלטה לפנות אותם מבתיהם. מזה מאה עשרים יום שתושבי הצפון נמצאים במציאות מורכבת, הרחק מביתם, תחת לחימה. אנחנו מנהלים לחימה עצימה מאוד בחזית הצפון שמטרתה עיצוב מחדש של המציאות הביטחונית כך שתושבי הצפון יוכלו לחזור לבתיהם בביטחון. חיזבאללה הפך את דרום לבנון למעוז המרכזי שלו. הוא בנה במרחב מספר מערכי טרור לאורך שנים – מעמדות צבאיות דרך בסיסים צבאיים ועד מחסנים של אמצעי לחימה, תוך פריסת רקטות במרחב אשר מאיימות על עורף מדינת ישראל. צה"ל גובה מחיזבאללה מחיר הולך וגדל ושולל את יכולותיו בדרום לבנון.
מתחילת המלחמה צה"ל מפעיל שלושה מאמצים מרכזיים:
מאמץ ההגנה: במסגרתו ייצרנו הגנה חדשה בגבול; מאמץ ההתקפה- במסגרתו אנחנו פוגעים בפריסה של חיזבאללה ומכרסמים ביכולותיו; ומאמץ המוכנות למלחמה בגבול הצפון. היום אפרט את שלושת המאמצים הללו.
פרסנו שלוש אוגדות לאורך הגבול, ובהן עשרות אלפי לוחמים וכוחות צה"ל בסדיר ובמילואים – ביבשה, באוויר ובים. אנחנו בולמים תקיפות של חוליות חיזבאללה על קו הגבול, שמנסות לחדור לישראל, לשגר טילי נ.ט לעבר מוצבים ויישובים ולשגר רקטות לעורף.
עד כה תקפנו יותר ממאה חמישים חוליות מחבלים וחיסלנו יותר ממאתיים מחבלים ומפקדים. המדיניות שלנו ברורה: מי שמהווה איום – יותקף. כל מחבל שמנסה לבצע פעילות נגדנו פוגש את כוחות צה"ל.
המאמץ השני, הוא מאמץ ההתקפה. מתחילת המלחמה תקפנו יותר 3400 מטרות של חיזבאללה בכל רחבי דרום לבנון.
בדומה לחמאס, גם חיזבאללה מיקם את תשתיות הטרור שלו בלב אוכלוסייה אזרחית, בכפרים וביישובים – כדי להקשות עלינו לפגוע בהן. לכן התקיפות שלנו נעשות באמצעות הכוונה מודיעינית מדויקת, כדי לפגוע ביכולות חיזבאללה ולא באוכלוסייה. אנחנו נדע לתקוף בכל בית שמשמש את חיזבאללה כתשתית טרור.
אנחנו תוקפים לחיזבאללה מטרות רבות ובהן שלושה מערכים עיקריים של חיזבאללה: המערך הראשון הוא כוחות חיזבאללה בקו הגבול. עמדות תצפית ותקיפה שחיזבאללה הקים, אשר ישמשו אותו ביום פקודה כנגד מדינת ישראל. סך הכל תקפנו כמאה ועשרים עמדות תצפית כאלו לאורכו של הגבול.
המערך השני הוא מחסני אמצעי הלחימה שלו – בהם מאוחסנים טילים לכל הטווחים, כלי טיס בלתי מאוישים, כלי נשק ומטענים. מתחילת המלחמה תקפנו והשמדנו כארבעים מחסנים שחיזבאללה הסתיר לאורך הגבול.
המערך השלישי הוא המפקדות הצבאיות של חיזבאללה, שהן לב הפעילות הצבאית של הארגון, משם הוא מנהל את פעילות הארגון בשגרה ובחירום.
עד כה תקפנו יותר מ-40 מפקדות מאוישות בפעילים. אנחנו פוגעים גם במערכים משמעותיים ומרכזיים נוספים של חיזבאללה.
במקביל לתקיפות בלבנון עצמה, אנחנו פועלים על מנת לעצור את שרשרת אספקת התחמושת והטילים של חיזבאללה. לרוב, מדובר בנשק ואמצעי לחימה שמוברחים ביבשה ובאוויר משטח איראן לשטח סוריה. איראן מכווינה ומסייעת לארגוני הטרור, היא שולחת נשק לכל השלוחים במזרח התיכון.
אמצעי הלחימה האלה משמשים לא רק כנגד מדינת ישראל אלא כנגד כל המזרח התיכון. השלוחים האיראניים, כפי שאנחנו עדים פעם אחר פעם, מהווים איום על כל העולם המערבי.
משם, הם אמורים להיות מוברחים בחשאי ללבנון, בניגוד להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם 1701 שאוסרת על העברת אמצעי לחימה לחיזבאללה – שזה בדיוק מה שאיראן וסוריה עושות. לפעמים יש גם ניסיונות של שלוחות חמאס בסוריה להבריח נשק לשטח לבנון.
אנחנו מאתרים את המשלוחים הללו ומשמידים אותם, במגוון שיטות שעליהן לא אפרט. הם מושמדים לפני שהם מגיעים לידי חיזבאללה. אנחנו תוקפים תשתיות של חיזבאללה גם בסוריה. מתחילת המלחמה תקפנו מהיבשה והאוויר יותר מחמישים מטרות כאלו שהיו פרוסות בסוריה.
אנחנו נמשיך לפעול בכל מקום שחיזבאללה ינכח בו, אנחנו ממשיכים לפעול בכל מקום שנדרש במזרח התיכון. מה שנכון ללבנון, נכון לסוריה, ונכון לעוד מקומות רחוקים יותר. התפקיד של צה"ל ושל כוחות הביטחון הוא לשמור על האינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל בכל מקום שנידרש.
המאמץ השלישי והאחרון הוא מאמץ הגברת המוכנות למלחמה. אנחנו לא בוחרים במלחמה בעדיפות ראשונה, אבל אנחנו בהחלט ערוכים ונערכים במידה ונידרש.
מזה ארבעה חודשים, פיקוד הצפון בשיתוף עם חיל האוויר, אגף המודיעין, חיל הים ונוספים, נערכים ומתאמנים בשורת תרגילים לכוחות צה"ל, בסדיר ובמילואים. כדי להבטיח כי בהינתן פקודה – נהיה מוכנים להתקפה באופן מיידי. לא נחזור למציאות הביטחונית כפי שהייתה בשישה באוקטובר כאשר חיזבאללה מאיים על תושבי הצפון ומרמה את העולם. חיזבאללה טעה כשהחליט להתייצב לצד חמאס, לצד חוטפי ילדים ואנסים, ולתקוף את ישראל ללא כל עילה מוצדקת.
אני רוצה לפנות אליכם תושבי הצפון, למרות האתגר והמחיר הקשה שאתם משלמים בחודשים האחרונים, גיליתם סבלנות, אורך רוח ותעצומות נפש יוצאות דופן. מוטלת עלינו החובה להבטיח ביטחון בגבול הצפון כך שתוכלו לשוב לבתיכם. זה אתגר מורכב ויש עוד דרך לעבור, עד שהמצב הביטחוני יאפשר את חזרתכם. זו האחריות שלנו. אנחנו נחושים לעמוד במשימה זו ולממש אותה בכל אמצעי העומד לרשותנו

14:40 | דובר צה"ל: מפקדה צבאית בה פעלו מחבלי חיזבאללה ועמדה צבאית ממנה בוצעו שיגורים לשטח הארץ; מטוסי קרב תקפו והשמידו מטרות טרור בשטח לבנון. לפני זמן קצר מטוסי קרב תקפו מספר מטרות טרור של ארגון הטרור חיזבאללה בשטח לבנון. במסגרת התקיפה, הותקפו שתי עמדות תצפית במרחבים מרווחין ועיתא א-שעב לצד מפקדה צבאית במרחב יארון, בה פעלו מחבלי ארגון הטרור ועמדת שיגור ממנה בוצעו שיגורים לשטח הארץ. כמו כן, במהלך היום זוהו שלושה שיגורים שחצו משטח לבנון למרחבים ברעם וזרעית ונפלו בשטחים פתוחים, אין נפגעים

אתמול | דובר צה"ל: מטוסי קרב תקפו לפני זמן קצר אתר צבאי ששימש את ארגון הטרור חיזבאללה. בנוסף, זוהו מספר שיגורים למרחב אביבים ולמרחב יראון, אין נפגעים. בשעות הצהריים נורה מטח לקריית שמונה

קרא עוד: