"המדינה איבדה את הכיוון, מפקירים את המגן האנושי"

חיים הכט | מדברים ברדיו | 30.08.23

יו"ר אשכול גליל מזרחי וראש מועצה אזורית מבואות החרמון בני בן-מובחר קורא לראש ממשלת ישראל ושרי הממשלה להימנע מפגיעה אנושה ביישובי קו העימות ובתושבים בגבול הצפון, זאת עקב מגמת הממשלה לצמצם את המרחק הקובע לק"מ, תוך הוצאת יישובים רבים מרשימת הזכאות להטבות ומיגון.

"אני קורא לראש ממשלת ישראל נתניהו, לשר הביטחון גלנט ולכל שרי הממשלה שלא להפקיר את המגן האנושי של המדינה בגבולה הצפוני של המדינה. פגיעה בסבסוד מגרשים למגורים, שאנו עושים בסיוע משרד השיכון, תוך מאמצים גדולים – להבאת בנות ובנים חוזרים ומשפחות צעירות, להקים כאן את ביתן בגבול הצפון- תהווה פגיעה במגן האנושי שלנו כאן על הגבול! פגיעה ב'תוכנית מיגון הצפון', שאתה אדוני ראש הממשלה נתניהו, עמדת כאן בגליל והבטחת לנו כי תתבצע! חייבת להתקיים ואתה חייב לעמוד במילתך! אני מבקש ממך היום- אל תפגע בפרויקט הזה ובתושבי הגליל" אומר בן-מובחר ומוסיף: "לא ניתן לעשות מסחרה על גב יישובי קו העימות!".

במכתב שיצא הבוקר למנכ"לי משרד ראש הממשלה, ביטחון, אוצר, נגב גליל, התיישבות ומשימות לאומיות ושיכון קוראים ראשי הנהגת יישובי אצבע הגליל לחזק את יישובי קו העימות, המאוימים תדיר על ידי החיזבאללה וכן טרור חקלאי וסובלים מבעיות חוסר יציבות ותעסוקה.

בן מובחר

ודווקא כעת, על רקע חוסר היציבות הביטחונית, איומיו של נסראללה מזכ"ל ארגון החיזבאללה ואזהרתו הפומבית של שר הביטחון גלנט, על מעורבות איראן בכוונתה לצאת במתקפת מלחמה על ישראל בגבול הלבנון החליטה ממשלת ישראל לשנות את ההטבות הניתנות ביישובי קו, במרחק של עד 2 ק"מ מגבול לבנון ועזה לביטול זכאות, להטבות כלכליות ולסיוע במיגון מציל חיים לישובים "צמודי גדר" זאת לאחר שהממשלה קיצצה מיליארדי שקלים מתקציב "תכנית מיגון הצפון" לו התחייבה ממשלת נתניהו בשנת 2018.

כלל הטבות משרד השיכון להקמת ממ"דים ביישובים הלא מוגנים, וכן מיגון מבני הציבור, הטבות מס והנחות במחירי הקרקעות, נמדדו ביישובים "צמודי גדר", הממוקמים במרחק 0-2 ק"מ מהגבול. על פי השינוי, יישובים "צמודי גדר" יוגדרו ככאלו הממוקמים במרחק 0-1 ק"מ מהגדר בלבד.

בראיון לחיים הכט בתוכנית "מדברים ברדיו" תקף בן מובחר את התנהלות המדינה ואיים כי אם החוק יעבור הוא ישבית את אזור הגליל