השר לשעבר וחתן פרס ישראל, דוד לוי הלך לעולמו בגיל 86

חדר חדשות | 02.06.24

אבל כבד ירד על בית שאן עם היוודע דבר מותו של דוד לוי בגיל 86. לוי, חתן פרס ישראל ומי שכיהן שני עשורים כשר בממשלות השונות הניח אחריו אישה, 12 ילדים, נכדים ונינים.

דוד לוי נולד ברבט שבמרוקו, בשנת 1937 וסיים שם את לימודיו בבית הספר התיכון. הוא עלה לישראל בשנת 1959 והשתקע בבית שאן.

לוי כיהן כסגן ראש העיר וכראש העיר בית שאן בשנים 1964-1977 וכיו"ר סיעת הליכוד בהסתדרות הכללית מאמצע שנות השישים ועד לראשית שנות השמונים בשנת 1995 הקים מר לוי את תנועת גשר ועמד בראשה. תנועת גשר הצטרפה לליכוד לקראת הבחירות לכנסת בשנת 1996 ובשנת 1999, רצה לבחירות כסיעה במפלגת ישראל אחת.

לוי כיהן כחבר כנסת מ-1969 והחזיק בתפקידים הבאים: שר העלייה והקליטה (1977-79), שר הבינוי והשיכון (1979-84; בשנים 1981-84 כיהן גם כסגן ראש הממשלה), שר החוץ וסגן ראש הממשלה (1990-92) ושר החוץ וסגן ראש הממשלה (1996-98).

כשר הבינוי והשיכון, סייע בפתרון המחסור החריף בדירות שהורגש בישראל בשנות השישים ושנות השבעים של המאה הקודמת ובמהלך שנות השמונים עמד בראש פרויקט שיקום השכונות, שבמסגרתו שופצו בתי דירות בערים והוקמו מוסדות ציבור ותשתיות אנוש במטרה לשפר את המצב הסוציו-אקונומי של 20% מהאוכלוסייה בישראל, שחיה בשכונות מצוקה בערים ובאזורי פריפריה כפריים למחצה.

צילום: רונן קרוק. מתוך "דוד מלך ישראל השנייה" HOT8

ביולי 1999 התמנה פעם נוספת לשר חוץ ולסגן ראש הממשלה, תפקידים שהחזיק בהם עד להתפטרותו באוגוסט 2000. באפריל 2002 התמנה לשר בלי תיק. הוא התפטר מתפקיד זה ביולי 2002.

נשיא המדינה יצחק הרצוג ספד לו: "סיפור חייו של דוד לוי, הנער שעלה ממרוקו הישר אל המעברה, ומשם פילס את דרכו אל עמדות ההנהגה הבכירות במדינה – הוא ביטוי מרשים למנהיגות חברתית אמיתית ומעוררת השראה, המשקפת את פניה היפים של הישראליות. אנו נפרדים היום בצער רב מלוחם חברתי במלוא רמ״ח איבריו, מי ששפתו העשירה והייחודית הייתה קול מובהק לעיירות הפיתוח ולפריפריה משך עשרות שנים – בכנסת, בהסתדרות ובממשלה. סגן ראש הממשלה, שר החוץ, וכמובן שר הבינוי והשיכון המיתולוגי שהוביל ביד רמה את פרויקט שיקום השכונות. דוד לוי, חתן פרס ישראל על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה, ייזכר בקורותיה של ישראל כסמל של ממלכתיות ועשייה חברתית פורצת דרך אשר הותירו חותם אמיתי על החברה והמדינה. הייתה לי הזכות לעבוד איתו וללמוד מתבונתו וניסיונו. תנחומים למשפחתו ולאוהביו הרבים, יהי זכרו ברוך״.

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אני דואב עמוקות עם כל אזרחי ישראל על פטירתו של דוד לוי ז"ל משרת ציבור מסור במשך עשרות שנים, שר בממשלות ישראל וסגן ראש הממשלה. דוד, יליד מרוקו, סלל את דרכו בחיים בעשר אצבעותיו. במישור המקומי הוא תרם להתפתחות העיר בית שאן, ונעשה סמל לצמיחת ערי הפיתוח בפריפריה. במישור הלאומי הוא הטביע חותם אישי על החיים הפוליטיים, תוך שהוא דואג לאוכלוסיות חלשות שידעו מצוקה. כשר החוץ וכסגן ראש הממשלה סייע דוד לכינון קשרים דיפלומטיים עם מדינות שנמנעו מלעשות זאת בשנות 'המלחמה הקרה'. ביקוריו בבירות תבל התאפיינו בזקיפות-קומה על היותו נציג נאמן של מדינת ישראל. שיתפתי פעולה עם דוד בממשלות 'הליכוד', וכך גם עם ילדיו שהשתלבו כמוהו בהצלחה בפוליטיקה הארצית. לא תמיד הסכמנו על הכל, אבל תמיד הערכתי את תודעת השליחות שלו. אני ורעייתי שרה מוסרים את מלוא תנחומינו למשפחת לוי הענפה, מתוך ידיעה שזכרו של דוד היקר יוסיף להיות נצור בלב עמנו לאורך שנים ודורות"

סגן ראש הממשלה ושר המשפטים יריב לוין: "קיבלתי בצער עמוק את הידיעה על פטירתו של סגן ראש הממשלה, השר לשעבר וחתן פרס ישראל דוד לוי. זוהי אבדה ענקית למדינת ישראל ולכלל אזרחי ישראל. דוד היה מנהיג יוצא דופן, בעל חזון, ואדם פורץ דרך, אשר שינה במו ידיו את פניה של המדינה ואת חייהם של מיליוני אזרחים. דוד היה דוגמא ומופת לאדם שצמח מלמטה, והצליח בעשר אצבעותיו להגיע לצמרת הנהגת המדינה. הדרך שהתווה שימשה, ועודנה משמשת, השראה לרבים רבים בחברה הישראלית בכלל, ובערי הפריפריה בפרט. לצד עשייתו החברתית הענפה, דוד היה מדינאי, אשר לזכותו נזקפים הישגים דיפלומטיים יוצאי דופן, ובהם כינון היחסים הדיפלומטיים עם סין. מנהיגותו, אישיותו החמה וליבו הטוב של דוד יחסרו מאוד, לי באופן אישי, ולעם ישראל כולו. אני שולח תנחומים מעומק הלב למשפחתו היקרה. יהי זכרו של דוד היקר ברוך".