השר סמוטריץ': "יש להציב אולטימטום לחיזבאללה להפסיק לחלוטין את הירי, במידה ולא – להשתלט צבאית על דרום לבנון"

חדר חדשות | 19.05.24

סיעת הציונות הדתית קיימה היום ישיבה מיוחדת בגליל לאור המצב הביטחוני. במהלך דבריו אמר שר האוצר סמוטריץ': "יש להציב אולטימטום פומבי לחיזבאללה להפסיק לחלוטין את הירי ונסיגה של כל כוחותיו עד מעבר לנהר הליטני, במידה והאולטימטום לא יענה במלואו על צה"ל לצאת למתקפת מגן על יישובי הצפון בעומק שטח לבנון כולל כניסה קרקעית והשתלטות צבאית ישראלית על אזור דרום לבנון".

דברי יו״ר הציונות הדתית שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳ בישיבת סיעה בצפון: המלחמה הזו קרתה בגלל הקונספציה שהיו שותפים לה בכירים במערכת הביטחון ובצה"ל לאורך שנים, וראשי ממשלה ושרי ביטחון לדורותיהם שהאמינו שניתן להסתפק בצבא קטן וחכם, שאפשר לעזוב את השליטה הצבאית בשטח ולברוח מעבר לגדרות וחומות ולהסתפק בהסדרים והסכמות שלא שווים את הנייר עליהם נרשמו.

זה התחיל בהסכמי אוסלו שישראל הוציאה את כוחות צה"ל מעזה ומערים ביהודה ושומרון, והתגבר בהתנתקות מגוש קטיף ובמדיניות במשך שנים רבות, ובמקביל כאן בצפון זה התחיל בבריחה של צה"ל על ידי אהוד ברק מרצועת הביטחון בלבנון דרך האמירה של בוגי יעלון ורבים אחרים שהטילים של חיזבאללה יחלידו ואת התוצאה אנחנו רואים היום בעובדה שרצועת הביטחון עברה מדרום לבנון לתוך ישראל, ואת המחדלים האלו שזעקנו עליהם במשך עשרות שנים אנחנו משלמים במחיר דמים יקר ובמחיר חברתי וכלכלי כבד מנשוא.

אנחנו נמצאים כאן כדי לחזק את תושבי הצפון ולהגיד להם שאנחנו איתם. השבוע נאשר תכנית סיוע כלכלית דרמטית וחסרת תקדים שתחזק את יישובי הצפון והתושבים. יש בהחלטה מיליארד שקל מזומן לשימוש השנה למטרות חינוך, רווחה, בריאות וחיזוק השלטון המקומי. שני מיליארד לשימוש מיידי למיגון ומרכיבי ביטחון ושלושה מיליארד משנה הבאה לשיקום הצפון ופיתוח תעסוקה, תחבורה, חקלאות ושיקום תשתיות.

לצד זה אנחנו אומרים מכאן שהדרך להחזיר את התושבים הביתה בצפון היא באמצעות הכרעה צבאית במתקפה קטלנית על חיזבאללה, התשתיות שלה והשמדת כוחה. זו הדרך היחידה להחזיר אותם הביתה. נגמר העידן שהתושבים יסמכו על ניירות והבטחות שאין מאחוריהן שום דבר ובסופו של דבר הן מתפוצצות לנו בפנים.

אני פונה מכאן לראש הממשלה בנימין נתניהו בדרישה לעבור מדשדוש להכרעה, מכניעה והתרפסות לניצחון, ומאשליות אוסלו למדיניות ביטחונית מפוקחת וארוכת טווח שתביא לביטחון וניצחון לתושבי כל מדינת ישראל.

הצעדים שנדרשים כעת הם:

1. החלטת קבינט על נוכחות קבועה של צה"ל בכל רצועת עזה ושליטה מלאה בשטח. במקום לדבר על נסיגה בשטח ממסדרון נצרים, צריך להקים מוצבים וקווי שליטה נוספים בצפון, במרכז ובדרום רצועת עזה, כדי למנוע מצב שברגע שהכוחות יוצאים החמאס חוזר לשקם את התשתיות הצבאיות והשליטה האזרחית שלו וכדי למנוע את המשך הירי לדרום הארץ ולמדינת ישראל כולה. זו הדרך היחידה כדי למנוע את המצב שכל פעם מחדש כוחות צה"ל צריכים לחזור לשטח כאשר חמאס מנצל את זמן ההיעדרות ומכין את עצמו, ממלכד את השטח ומגיע מוכן עם אמל"ח ונשק לחזרת הלוחמים.

2. השלמה מיידית של הפעולה לכל אורך ציר פילדלפי וכיבוש מלא של כלל העיר רפיח והשארת נוכחות קבועה במעבר רפיח ולאורך ציר פילדלפי ובעיר רפיח כדי למנוע את המשך ההברחות ממצרים לחמאס ולקטוע את צינור החמצן למחבלים.

3. הצבת אולטימטום פומבי לחיזבאללה להפסיק לחלוטין את הירי ונסיגה של כל כוחותיו עד מעבר לנהר הליטני, במידה והאולטימטום לא יענה במלואו על צה"ל לצאת למתקפת מגן על יישובי הצפון בעומק שטח לבנון כולל כניסה קרקעית והשתלטות צבאית ישראלית על אזור דרום לבנון.

צעדים אלו הם הדרך היחידה להבטיח ביטחון וניצחון לתושבי ישראל, להשיג את יעדי המלחמה ולהחזיר את כל החטופים הביתה. הדרך היחידה להבטחת הביטחון של תושבי ישראל היא השגת יעדי המלחמה שהם השמדת החמאס, הסרת האיום על תושבי הדרום ואזרחי ישראל, החזרת החטופים הביתה והחזרת תושבי הצפון לבתיהם. אדוני ראש הממשלה, הבחירה בידיים שלך".