זעם בגולן: שמונה ימים אחרי שפיקוד העורף אישר את חזרת הלימודים – בתי הספר והגנים ביישובים עדיין סגורים

חיים הכט | מדברים ברדיו | 19.11.23

44 ימים מפרוץ המלחמה ושמונה ימים אחרי שפיקוד העורף אישר את החזרת הלימודים – במועצה האזורית גולן עדיין לא פתחו את מוסדות החינוך. תושבים זועמים ודורשים פתיחה מיידית של בתי הספר והגנים כדי לאפשר להורים לחזור למקומות העבודה. אלא שבמועצה לא ממהרים לקבל החלטה בנושא ויקיימו הערכת מצב במהלך השבוע. בתוכנית "מדברים ברדיו" שוחח חיים הכט עם ניר הירשמן תושב מבוא חמה ועם ראש המועצה, חיים רוקח.

הירשמן: "פיקוד העורף ופיקוד צפון עד לפני מספר שבועות הודיעו שאי אפשר לקיים לימודים וקיבלנו את זה, אבל לפני שמונה ימים זה השתנה והמועצה עדיין לא מחדשת את הלימודים. יותר מזה, ביום חמישי קיבלנו מכתב מראש המועצה שאומר שכיתות ז-ח חוזרות ללימודים וביום שאחרי מכתב מהסגן שלו שאומר שלא חוזרים ללימודים. הכל נעשה בערבובים, שלחתי מכתב לגפני סגן ראש המועצה מ-240 תושבים והתשובה שלו הייתה שהוא לא מתרשם מעצומות בעידן הדיגיטלי. ביקשנו מהם לקיים דיון נוסף בהחלטה שלה".

"לי יש שלושה ילדים במערכת החינוך במקומית, שבימים האלה יש פתרונות יישובים שהם במאמצים מתחו את החינוך הבלתי פורמלי לכמה שעות ארוכות וגם בית הספר פתח בשלבים ושלח את המורים לכל רחבי הגולן אבל זה פלסטר. מה שצריך לקרות זה שבהתאם להנחיות גורמי הביטחון צריכים לפתוח מוסדות חינוך".

רוקח: "זמן ההתרעה אצלנו הוא מיידי ואני כראש המועצה צריך לשקול שיקולים נוספים ומותר לי לחלוק על פיקוד העורף שהחליט אחרת. אין לנו מספיק מיגון בבתי הספר, אין לנו מספיק מורים ונהגים לבית ספר וזמן הנהיגה הממוצע בין היישובים הוא בין 20-40 דקות. אני לוקח את כל האחריות עליי, אני אחראי וביום רביעי הייתה ישיבה בנושא החינוך ותמונת המצב היא מורכבת. קיבלנו החלטה שנכון לשבוע הזה לא מחזירים את הלימודים, בחלק מבתי הספר יחזרו ז'-ח' וחינוך מיוחד. ביום שלישי תהיה ישיבה נוספת שתכלול נציגי הורים שישמיעו את קולם וננסה לגבש החלטה. שיהיה ברור שמקומם של הילדים הוא בבתי הספר אין ספק בכך, יחד עם זאת יש הרבה שיקולים שנכנסים, זה לא מצב רגיל".

הירשמן: "אנחנו כהורים אין לנו דרך לשקול שיקולים ביטחוניים אבל שפיקוד העורף, משרד החינוך והמנהלים אומרים שאפשר לפתוח את בית הספר אני לא יכול לסמוך על מישהו אחר. לכן אנחנו צריכים לשמור על המאזן כי לילדים נגרם נזק שהולך ומתמשך וגם להורים".