ירון דושי: "הזמן רק עושה את זה יותר ויותר קשה, הגעגוע וחוסר הנוכחות של רותם"

ירין דורון | מדברים ברדיו | 22.05.24


ב-07.10 צלצל הטלפון בבית משפחת דושי בשמשית, זמן קצר אחרי השיחה, רותם כבר היה בצומת אליקיים ומשם נסע לדרום. בדרך עברו יושבי הרכב מספר היתקלויות אבל רק כשהגיעו לדרום הבינו את גודל האירוע. במסגרת אחת ההיתקלויות שמעו סמ"ר רותם, לוחם ביחידת צנחנים והצוות שלו בקשר שבכפר עזה נדרש סיוע והצוות מיהר להגיע למקום.

במהלך חילופי האש הכבדים שהתפתחו במקום נפגע רותם מכדור מחבל והוא רק בן 20 בנופלו. השבוע, כמעט שמונה חודשים מאז האירוע הקשה נחנך אמבולנס לזכרו בתחנת שמשית בהשתתפות רבים ביניהם חבריו ליחידה שהגיעו לכבד את זכרו.

אביו, ירון סיפר היום לירין דורון: "הזמן רק עושה את זה יותר ויותר קשה, הגעגוע החוסר בנוכחות של רותם. רותם היה ילד של נתינה בכל חייו, עוד לפני שהתנדב במד"א הוא אהב לתרום ולעזור, לא היה צריך לבקש ממנו יותר מידי הוא תמיד היה ראשון. למד"א הוא הגיע כבר בגיל 15 הוא היה מראשונים שנרשם וזה מחמם את הלב שזוכרים אותו בתחנה שבה הוא התנדב".

על השבת השחורה סיפר ירון: "רותם היה באותה שבת בבית והוא הוקפץ בבוקר לדרום. הוא חזר ממסיבה כשהטלפון צלצל הערנו אותו ונסענו לאלייקים משם הוא נסע דרומה. בשלב הזה עדיין לא הבנו מה קורה בדרום ומה גודל האירוע, רק בדרך חזרה הביתה הבנתי מה קורה. הוא נפל כבר בשעות הראשונות, הייתה להם התקלות בשדרות ותוך כדי נסיעה ירו עליהם, הם נשכבו לתפוס מחסה ורותם הסתער על המחבלים ולא פחד או חשש. במהלך הקרב הם קיבלו קריאה להגיע לכפר עזה שיש שם חטופים ומשפחות נצורות והם היו ראשונים שנכנסו לכפר עזה. הם נכנסו רגלית להילחם הוא פגע במחבלים עד שכדור אחד פגע בו. היו שם קרבות קשים, לאחרונה היינו שם בשטח, לקחו אותנו לסיור במסלול האחרון שלו וראינו למה הם נחשפו וזה מטורף".

"מי היה מאמין שנהיה 8 חודשים אחרי ויהיו לנו עדיין חטופים והמצב המדיני בדרום ובצפון יהיה כזה. החברים שלו יצאו רק אחרי 140 ימים מרצועת עזה. הם כל הזמן שלחו הודעות שהם חושבים עלינו ומבטיחים לבקר וסיפרו שרותם נותן להם את הכוח להילחם בעזה. כשהם יצאו הם הגיעו לבקר והפתיעו את כולם כשהם הגיעו גם לטקס חניכה של האמבולנס. לא ידענו שהם מגיעים ופתאום ראינו אוטובוס שירדו ממנו המון חיילים.

אני יודע שהוא היה משמעותי ביחידה כמו בבית, וכמו עם החברים. הוא היה ילד מצחיק וחייכן אין תמונה שהוא לא נראה בה שמח".

קרא עוד

רן שוורץ, מנהל תחנת מד"א בשמשית: "על הנפילה של רותם שמענו בשעת לילה, התקשרו אלינו מקצין העיר כדי שנגיע עם הצוות שלהם לבית המשפחה לבשר על נפילתו. אני מכיר את רותם מאז שהיה ילד, הוא גדל עם הבת שלי, יום לפני נפילתו הוא היה אצלי בבית ומהדקה הראשונה היה חשוב לי להנציח אותו".

בהודעת מד"א נמסר: "בשבוע שעבר התקיים בשמשית טקס חנוכת אמבולנס לזכר מתנדב מד"א במרחב גלבוע, סמ"ר רותם דושי ז"ל, שנפל ב-7.10, בן 20 בנופלו. רותם ז"ל היה לוחם בצנחנים, בבוקר שבת השחורה רותם הוקפץ מביתו בשמשית לדרום הארץ במטרה לטהר את יישובי הדרום. במהלך כניסתם של רותם ז"ל ולוחמים נוספים לקיבוץ כפר עזה, החל להתנהל קרב יריות מול מחבלים, ממנו רותם נפגע ונהרג במקום. התרומה הנכבדת של האמבולנס שנתרם על ידי תורמים אנונימיים לתחנת מד"א בשמשית ישרת את תושבי שמשית והסביבה ויסייע במשימת הצלת החיים".

יוסי פחימה, מנהל מרחב גלבוע במד"א: "רותם ז"ל היה מתנדב מסור שנתן מעצמו לחבריו, לתחנה ולמטופליו. האמבולנס שהצטרף לתחנת מד"א בשמשית ימשיך את דרכו של רותם בהצלת חיים".