סיבה לדאגה: "אחרי 72 שעות ללא חשמל לא ניתן יהיה לחיות בישראל. לא מוכנים למלחמה אמיתית"

קול רגע
חדר החדשות | 20.06.24

במהלך כנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי בשדרות אמר מנכ"ל 'נגה' ניהול מערכת החשמל, שאול גולדשטיין כי "אחרי 72 שעות בלי חשמל בישראל – אי אפשר יהיה לגור כאן. אנחנו במצב לא טוב ולא מוכנים למלחמה אמיתית". דבריו נאמרו בתגובה לשאלה האם יוכל להבטיח שבמקרה של מלחמה כוללת יהיה חשמל בישראל. ישראל היא אי אנרגטי ואנו צריכים לספק לעצמנו – זה גם היתרון שלנו, אנו מאומנים לעבוד באי. כשנכנסתי לתפקיד והתחלתי לחקור מה האיום האמיתי על משק החשמל, שאלתי – נגיד ופגע טיל במשק החשמל ויש הפסקת חשמל לשעה, שלוש שעות, 24 שעות, 48 שעות, 72 שעות ואילך. מה קורה במצב כזה לישראל? הקו התחתון הוא שאחרי 72 שעות – אי אפשר לגור בישראל".

גולדשטיין המשיך ואמר: "אנשים לא מבינים עד כמה החיים שלנו כאן תלויים בחשמל. יש לי 15 מפקחים ברחבי הארץ, אם יש הפסקת חשמל אז אחרי חמש שעות אין לי טלפון להתקשר אליו. אתה בודק את כל התשתיות שלנו – הסיבים האופטיים, הנמלים ולא אכנס לדברים רגישים – אנחנו במצב לא טוב. אנו לא מוכנים למלחמה אמיתית. אנו חיים בעולם פנטזיונרי בעיניי. אם נסראללה רוצה להפיל את רשת החשמל של ישראל הוא צריך רק להרים טלפון לאחראי על מערכת החשמל של ביירות, שנראית בדיוק כמו זו של ישראל. הוא לא צריך אפילו כטב"מ מצלם, הוא קורא למהנדס חשמל שנה שנייה שואל אותו איפה הנקודות הכי קריטיות בישראל – הכול נמצא באינטרנט, אני לא אומר את זה כאן אבל כל אחד שנכנס לאינטרנט מגלה זאת. אם המלחמה תידחה בשנה, חמש, עשר – מצבנו יהיה טוב יותר".

מאיר שפיגלר, מנכ"ל חברת החשמל מסר בתגובה כי "אמירתו של שאול גולדשטיין בדבר חוסר חוסנה של רשת החשמל, חסרת אחריות, מנותקת מהמציאות ויוצרת פניקה בקרב הציבור. יפה יעשה אם יתמקד בניהול חברת נגה, שמאז כניסתו לתפקיד, היא נסוגה לאחור- לשון מרוסנת".