פרשת "המילארד השחור": ראש מועצת ראמה, אבו לטיף, נעצר

חיים הכט | מדברים ברדיו | 08.02.23

כ-700 שוטרים פשטו הבוקר על יעדים של ארגון הפשיעה "אבו לטיף" במסגרת חקירה שחשפה העלמות מס במליארד שקלים וזכתה לכינוי המילארד השחור. בין העצורים ראש המועצה המקומית ראמה, שאוקי אבו לטיף.

הפשיטה בוצעה בעקבות חקירה סמויה של היחידה המרכזית במחוז צפון שנערכה במשך כשנה ובמסגרתה גובשה תשתית ראיתית כנגד אנשי ארגון הפשיעה הגדול במדינה. על פי החקירה הארגון היה מעורב במקרי סחיטה ועושק של אזרחים ובעלי עסקים בצפון.

ראשי הארגון חשודים בעבירות כלכליות וביניהם העלמות מס בהיקף של מאות מיליוני שקלים ומעורבות בארועי אלימות רבים ובכללם רצח. 21 חשודים בניהם בכירי הארגון נעצרו בבתיהם. בימים הבאים צפויים מעצרים נוספים.

סגן ניצב, תומר פינצי, מפקד כוח משימה ביחידה מרחבית צפון, סיפר לחיים הכט בתוכנית "מדברים ברדיו" על הפשיטה של הכוח: "אנחנו מתכוננים לפעולה הזאת תקופה ארוכה, רגע הפרוץ מתרחש אחרי שנה של חקירה סמויה שכוח המשימה יחד עם רשויות האכיפה הנוספות מגבשים היקף תלונות על סחיטות ואיומים וראיות על החשודים. מדובר בסכומי עתק שהצליחו להעלים ולא לשלם עליהם מיסים. הגענו עם צווים, דופקים בדלת ומזדהים, האנשים במיטות הם מופתעים וחלקם ניסו להסתתר וכדי לא לאפשר סינריו של התפתחות עם אותם עבריינים כוח השוטרים היה גדול. הסיבה שזה קרה בשעות הבוקר המוקדמות הייתה כדי למנוע התקהלות של תושבים במקום. חלקם החזיקו את כספים בכספות וחלקם בקופסאות ובנוסף נתפסו תכשיטים בעשרות אלפי שקלים ובית המשפט יחליט אם אפשר לחלט את מה שתפסנו"


שמו של ארגון "אבו לטיף" נקשר בפעילות עברינית ענפה בכל אזור צפון הארץ, הארגון פעל בגביית דמי חסות, מעורבות במכרזים ציבורים, השתלטות על עסקים, סחיטה, ארועי אלימות וירי רבים ועל פי החשד קשורים למקרי רצח אכזריים בשנים האחרונות.

מחוז צפון מנהל מאבק ממושך בארגון ששיאו בקרב יריות שהתרחש לפני שנה וחצי ובו נהרג אחד מחברי הארגון מירי השוטרים בישוב מעאר. לפני כחודשיים נפגע קשה חבר ארגון נוסף בקרב ירי מול השוטרים באותו ישוב.

הארגון הוא יעד של מחוז צפון בשנים האחרונות, במהלך המאבק בארגון, ובשל החשש של אזרחים להתלונן, שוטרי מחוז צפון התחזו לקבלנים על מנת שיהיו הם בעצמם מטרה לסחיטה. לפני כשנה הושגה פריצת דרך שהביאה לגיבוש תשתית ראייתית כנגד בכירי הארגון, חברים בארגון, גורמים שסייעו להם בהלבנת כספים.

מפקד מחוז צפון, ניצב שוקי תחאוכה: "זהו יום היסטורי חשוב בלחימה בפשיעה המאורגנת במדינת ישראל. אני מבקש להודות לימ״ר מחוז צפון על היצירתיות יוצאת הדופן והאומץ במבצע המורכב הזה. הערכה רבה לפרקליטות המדינה על הליווי המקצועי. למפכ״ל המשטרה על הקצאת מיטב האמצעים המיוחדים ועל הגיבוי המלא סייעו להצלחת המבצע. תודה לשר לבטחון לאומי על הגיבוי והתמיכה. המלאכה מרובה,לכן נדבר פחות ונעשה יותר לריסוק ארגוני הפשיעה"

מפכ"ל המשטרה רב ניצב יעקב שבתאי: "זיהינו את הארגון הזה כמחולל הפשיעה העיקרי בצפון וסימנו אותו כמטרה, פיקוד המשטרה נתן למחוז צפון עזרה וסיוע מקיף ולאחר כשנה של חקירה מורכבת ויצירתית בה עבדה המשטרה בשיתוף הפרקליטות ומס הכנסה השיגו שוטרי מחוז צפון די ראיות על מנת להפליל את בכירי הארגון. אנחנו ממשיכים לפעול כנגד יעדים נוספים בכל רחבי הארץ. מצב בו ארגוני פשיעה מעורבים בפעילות כלכלית נרחבת כל כך, תוך חדירה לרשויות המקומיות הוא איום ממשי על שלטון החוק".