12 שנות מאסר נגזרו על אפיק טויבי שהורשע בעבירה של המתה בקלות דעת של סמ"ש נעים מאדי

חדר החדשות | 06.05.24

בית המשפט המחוזי בחיפה גזר היום 12 שנות מאסר בפועל וכן רכיבי ענישה נוספים (פיצוי מרבי בסכום של 258,000 שקלים ומאסר על תנאי) על הנאשם אפיק טויבי. גזר הדין התייחס בעיקרו לאירוע טראגי שהתרחש ביום 18.2.21 בשעות הערב בבסיס מג"ב בעכו, אז ירה הנאשם למוות בלוחם מג"ב נעים מאדי ז"ל ששירת עמו באותה יחידה והתגורר עמו באותו חדר. הדבר התרחש בחדרם של השניים בבסיס, עת שהנאשם "שיחק" באקדח השירות שלו כשהוא עומד סמוך למיטה בה שכב המנוח. בית המשפט ציין ש"מדובר באסון כבד מנשוא, מיותר ומכעיס, שהותיר מעגלי נזק רחבים ומשמעותיים".

בהקשר לאירוע במהלכו נורה המנוח למוות, הורשע הנאשם – לאחר ניהול הוכחות – בעבירה של המתה בקלות דעת וכן בעבירה של שיבוש מהלכי משפט. כמו כן, הורשע הנאשם – על בסיס הודייתו – בעבירות איומים, מעשה פזיזות ורשלנות בנשק ותקיפה, שכוונו כלפי חבריו של הנאשם ליחידה והתרחשו בחודשים טרם ירה למוות במנוח.

בית המשפט קבע כי האירוע העיקרי בו הורשע הנאשם בוצע בנסיבות ברף חומרה גבוה, וביקר בחריפות את האופן שבו נהג הנאשם בכך ש"שיחק" בנשק. בית המשפט הפנה לרמת הענישה במקרים אחרים בהם הורשעו נאשמים בהמתת חבריהם במהלך "משחקים", ובהם נגזרו עונשים קלים באופן יחסי של בין שנתיים ל 3 שנות מאסר בפועל. נקבע כי המקרה בענייננו חמור בהרבה מאותם מקרים, ובהקשר זה הפנה בית המשפט, בין היתר, לכך כי בחודשים לפני המתת המנוח עשה הנאשם שימוש פסול בנשק כלפי וכנגד חבריו ליחידה בכך שכיוון כלפיהם את נשקו במהלך "משחקים" דומים, ורצף מעשיו החמורים נקטע רק עם מות המנוח. בית המשפט הוסיף והפנה לשיקולי ענישה נוספים ובכלל זאת הצורך בהרתעת הציבור מפני מעשים שכאלה.

זוהדי מאדי אביו של נעים התייחס לגזר הדין ואמר כי המשפחה תילחם עד שטויבי יואשם בעבירה של רצח באדישות וייגזר עליו העונש המקסימלי