24 שעות של אש בלי הפסקה: יותר מ-300 שיגורים לצפון, כלי טיס עוינים ועשרות מוקדי שריפות

ירין דורון | מדברים ברדיו | 13.06.24


המלחמה בצפון עלתה ב-24 השעות האחרונות כמה מדרגות ולאחר שבמהלך החג שוגרו כ-200 רקטות לעבר יישובי הצפון במהלך היום טוען חיזבאללה ששיגר כ-150 שיגורים ו-30 כלי טיס עוינים. דובר צה"ל מנגד מדבר על מספרים נמוכים ובהרבה וטוען כי שוגרו כ-40 רקטות ו-5 כלי טיס ששלושה מהם יורטו.

כך או כך יישובים רבים בצפון, שחלקם אינם מפונים ספגו ביומיים האחרונים אש כבדה. התוצאות של האש הכבדה – 2 תושבים בשנות ה-20 לחייהם שנפצעו קל מרסיסים ופונו למרכז הרפואי "זיו" בצפת וכ-15 מוקדי שריפות ביישובי הגליל והגולן בין השאר ביער ביריה ווסט. בשל התפשטות האש כבשים נחסמו לתנועה. כחלק מהכוננות במספר יישובים בצפון לא התקיימו היום לימודים.

ראש המועצה האזורית מרום הגליל עמית סופר אמר היום כי הצפון היפה שלנו נשרף: "חייבים להסיר את האיום על תושבי הצפון ולאפשר לצהל להנחית מהלומה על האויב שיבין שכל יעד שהוא ישרוף אנחנו נשקם. פרסנו גוררי כיבוי בכל היישובים, אבל המדינה חייבת לתגבר את כוחות הכיבוי ולפרוס אמצעים לתגובה מהירה בכל הגליל לפני שלא יהיה עוד על מה להגן"

בלובי 1701, המייצג עשרות אלפים מתושבי הצפון התייחסו למצב ומסרו: "ממשלת ישראל מעמידה בסכנה את ההתיישבות בצפון ישראל. הרס חורבן ושריפות ושום מילה מצד הממשלה. מפקדי האוגדות מוכנים, החטיבות מוכנות, פיקוד העורף מוכן. ורק ממשלת ישראל ופורום המטכ"ל מפחדים לקבל החלטה. תושבי הצפון כולם נדהמים מההפקרה, ההתעלמות והפחדנות של הממשלה. אם ישראל בוערת, לבנון צריכה לבעור. זו המשוואה היחידה שצריכה להעסיק את הממשלה".

צילום: כיבוי אש

אהוד בר נור, חבר יחידת החילוץ וההצלה של המועצה האזורית גליל עליון: "נכון שהסקאלה משתנה אבל צריך לשים לב, האירוע הוא מאוד דומה כבר 8 חודשים. התחושה היא שהממשלה שכחה שהצפון הוזנח והפך לדרום לבנון. היישובים המפונים לא פעם לא זוכים לגופי הצלה וכיבוי משום שזה מסוכן ופועל מי שרץ ומכבה את האש אלה אנשי כיתות הכוננות ואנשי חברת המים ואנשי המועצה שעושים הכל. אני לא יודע להגיד אם יורים לחיפה ההכלה הייתה דומה בתחושה שלי לא. אנחנו נהיה חזקים כי זאת האמונה שלנו ואנחנו מאמינים באדמה ובגבולות שאנחנו יושבים עליהם אבל כדי שזה יוכל להתקיים עם החוסן של אנשי גבול הצפון זה חייב להגיע עם גב. נכון לעשות ממשלת המחדל הנוראית שכחה מהכל, שהממשלה תעורר או שתלך או שתאפשר לנו להתמודד עם הסיטואציה".

יוסי נבעה, ראש עיריית טבריה, שבעירו הופעלו אתמול אזעקת אמת ראשונה מאז פרוץ המלחמה: "כשאתה קורא בבוקר על קצין שנהרג אתה מבין שמשהו הולך להתפתח ולכן אנחנו נערכים ובודקים מוכנות כל הזמן. בפיקוד העורף בודקים מדוע האזעקות היו קצרות ממה שהן אמורות להיות, היו חסרים 40 שניות וזאת תקלה. למדנו וראינו את הטענות והדברים מטופלים".

נבעה התייחס גם לטענות התושבים לגבי המקלטים שהיו סגורים: "מתוך 137 היו 15 מקלטים שנעשה בהם ונדליזם חמור מאוד והחלטנו לסגור אותם, יש מפתחות לאנשי השכונה. היום כל המקלטים פתוחים".

דבורה אדלר חקלאית ממירון: "הכנתי את עצמי לירי לאזור כשהתחילו אזעקות ביישובים הסמוכים, היו פיצוצים אדירים. זה נהיה חמור יותר ואנחנו נשחקים, כמה שרוצים להיות חזקים ולהחזיק את היישוב והחקלאות בסוף זה שוחק, קשה לחיות במציאות הזאת. אני לא חושבת שמישהו יפצה ואני לא מצפה מהמדינה שמישהו יטפל באירוע הזה כמו שצריך אז אני מנסה לשמר את הקיים".

שמעון ביטון מהיישוב אביבים שאתמול ספג פגיעה ישירה שהובילה לשריפה בלולי המושב: "לי אין זמן להגיד לעובדים לרוץ למיגונית, אצלנו יש רק פיצוצים ויש שריקה שאתה שומע ומבין שמשהו שוגר, התחלנו להתרגל לזה וזה הפך לסוג של שגרה. השריפות כולם צפו שזה יקרה בחוות ללולים לא יכולנו לטפל ולרסס את הצמחייה והאיום היה ידוע לכולם. כבאיות רוצות להגיע אבל אין להם אישור להגיע אזור. מי שמתמודד בסוף עם השריפות זה אנחנו כיתות הכוננות והייתי מצפה שיגייסו עוד סיוע. אנחנו המענה הראשוני ואם יהיו עוד 4 אנשים שרצים לאירוע יכול להיות שמקרים כמו שקרה אתמול היינו יכולים למנוע את ההתפשטות. השריפה הייתה אתמול בעוצמות גבוהות, עדיין הנזק לא נאמד, אבל אין לנו חשמל ומים ואתמול ובעלי החיים לא יכולים להתמודד בחום כזה בלי מים וקירור וזה החשש הגדול. היישוב נחרב והפרנסה נגמרה, לאן זה הולך? שמישהו יתעורר על עצמו".

שריפה בלולי אביבים