242 ימים של מלחמה | חייל מילואים נפצע בינוני מרסיסי יירוט, שריפה פרצה ביער ביריה מחלקי מיירט

ישראל במלחמה | 04.06.24

עדכונים שוטפים:

20:35 | בזכות תצפיות של יחידה 636, כוחות מיחידת הגבולות של מחוז צפון נוטרל מוקדם יותר היום חשוד שניסה לחדור לשטח הארץ במרחב העמקים, אין נפגעים המקרה בחקירה

19:53 | שר הביטחון יואב גלנט קיים לפני זמן קצר הערכת מצב באוגדה 91 , יחד עם מפקד האוגדה תת-אלוף שי קלפר, מפקד מחוז צפון בכבאות והצלה טפסר יאיר אלקיים וקציני המטה של האוגדה. שר הביטחון עמד על המאמצים המבצעיים והמודיעיניים של כוחות צה״ל למול התוקפנות של חיזבאללה, על המשך התקיפות בשטח לבנון לסיכול מחבלים וכן על הערכות הכוחות לפעולה עצימה מול חיזבאללה. כמו כן קיבל השר סקירה על מאמצי הכיבוי המתנהלים גם בשעה זו בגזרה.

19:30 | הרמטכ״ל, רב-אלוף הרצי הלוי, קיים היום (ג') סיור והערכת מצב עם נציב כבאות והצלה לישראל, רב-טפסר אייל כספי במחנה ׳גיבור׳ שבגבול הצפון, בהשתתפות מפקד אוגדה 91, תת-אלוף שי קלפר, מפקד מחוז צפון בכב״ה, טפסר יאיר אלקיים ומפקדים נוספים. בהמשך פגשו את הכוחות שפעלו אמש (ב׳) לכיבוי השריפות בצפון, וציינו את הנחישות והמקצועיות בה פעלו. בנוסף, הרמטכ״ל שוחח עם מפקדי חטיבת גולני שנמצאים כעת בגבול הצפון. מדברי הרמטכ״ל, רב-אלוף הרצי הלוי: "אנחנו מתקרבים לנקודה שבה יהיה צריך לעשות החלטה, וצה"ל ערוך ומאוד מוכן להחלטה הזו. אנחנו שמונה חודשים, תוקפים כאן וחיזבאללה משלם מחיר מאוד מאוד גבוה, הוא העלה את העוצמות בימים האחרונים ואנחנו ערוכים אחרי תהליך מאוד טוב של אימונים עד רמה של תרגיל מטכ"לי למעבר למתקפה בצפון. הגנה חזקה, מוכנות להתקפה, אנחנו מתקרבים לנקודת החלטה".

19:25 | נכון לשעה זו, עדיין מרכזים לוחמי-האש מאמץ ב2 אירועים מרכזיים:

קרן נפתלי- 12 צוותים של לוחמי האש בסיוע טייסת הכיבוי עדיין בלחימה מול הלהבות. בגלל מורכבות השטח האש התפשטה במספר חזיתות וכלי צמ"ה מסייעים לכוחות. טרם הושגה שליטה.

יער ביריה – 10 צוותי כיבוי בסיוע טייסת הכיבוי "אלעד" פועלים מזה 9 שעות בשריפת יער שפרצה כתוצאה מנפילת מיירט במרחב. לוחמי-האש פעלו במאמץ רב לבלימת חזית האש הגדולה בשטח סבוך ומורכב ונכון לשעה זו מתקרבים הכוחות לשליטה באירוע.

לצד צוותי הכיבוי ממחוז צפון פועלים גם צוותים ממחוזות חוף, דן ומרכז וכן כבאים כתומים של פיקוד העורף אשר מתגברים את הכוחות ומסייעים במאמצי הכיבוי.

17:30 | יו"ר המחנה הממלכתי, השר בני גנץ והשר גדי אייזנקוט קיימו היום מפגש עם פורום קו עימות בראשות משה דוידוביץ' במועצה האזורית מטה אשר, נוכח ההסלמה של השבועות האחרונים בגזרה הצפונית. בסיום אמר השר גנץ: "‏אני נמצא כאן בסיור בצפון ואני מנהל מאבק כבר חודשים בממשלה, עם ראש הממשלה ועם כולם, שעד ה-1 לספטמבר נסיים פה את המלאכה ונוכל להתחיל משהו אחר. זה יעבור או דרך הסדרה, או דרך הסלמה, אבל אי אפשר לאבד פה שנה נוספת. האמת, הוא היה צריך להיות פה היום. מי שמריח את אבק השריפה, מי ששומע את זעקת התושבים, מי שמדבר עם המנהיגות המקומית – יכול להוביל. האתגר האופרטיבי הגדול ביותר היום הוא בזירה הצפונית ובצפון המדינה, והאתגר המוסרי הגדול ביותר נמצא בדרום, ברצועת עזה. לכן, לצד הלחימה, הדבר הנכון בעת הזו הוא להחזיר את החטופים, לפעול להחזרת תושבי הצפון בביטחון הביתה, להחזיר את מדינת ישראל למסלול. זה לא יהיה קל, זה יגבה מחירים, זה יכאב, אבל זה הדבר הנכון. למנהיגים בצפון אני רוצה לומר, אני סומך עליכם. התושבים שלכם חזקים, אתם חזקים, אתם תישארו פה ותחזירו את התושבים כשהמדינה תיתן לכם גב, ואנחנו נעשה את הכל בשביל שהמדינה תיתן לכם גב".

17:26 | בשעתיים האחרונות, הובאו למלר"ד בזיו, 7 אזרחים שנפגעו קל, כאשר סייעו בכיבוי השריפות סמוך לקריית שמונה וביער ביריה. מדובר בפגיעות קלות כתוצאה משאיפת עשן, והם צפויים להשתחרר בשעות הקרובות.

16:55 | כלי טיס תקפו וחיסלו מוקדם יותר היום מחבל מארגון הטרור חיזבאללה במרחב א-נקורה שבדרום לבנון. בנוסף, מטוסי קרב תקפו תשתית טרור ומבנה צבאי של הארגון במרחבים עייתא א-שעב ואל עדייסא שבדרום לבנון. כמו כן, צה"ל תקף בירי ארטילרי להסרת איום במרחבים כפר שובא, שיחין, חולא, רשיא אל-פוחר ומג'דל זון שבדרום לבנון. הבוקר (ג'), זוהתה מטרה אווירית חשודה שחצתה משטח לבנון ונפלה במרחב החרמון, אין נפגעים. האירוע מתוחקר.

16:34 | אזעקה הופעלה ביישוב ראש הנקרה

15:46 | עדכוני שריפות קריית שמונה, מנרה, כפר גלעדי -השריפה בשליטת כוחות הכיבוי ונמצאת בהשגחה.

בשלב זה מרכזים לוחמי-האש מאמץ ב2 אירועים מרכזיים:

קרן נפתלי- 10 צוותים של לוחמי האש בסיוע טייסת הכיבוי עדיין בלחימה מול הלהבות. האש מתפתחת בחסות הרוחות במדרון והחורש היבש. כלי צמ"ה בדרכם לאיזור השריפה לסייע לכוחות. טרם הושגה שליטה.

יער ביריה – 10 צוותי כיבוי בסיוע טייסת הכיבוי "אלעד" פועלים בשריפת יער מתפתחת כתוצאה מנפילת מיירט במרחב. השריפה מתפשטת בחסות מזג האוויר השרבי והכוחות במאמץ רב לבלימת חזית האש הגדולה בשטח סבוך ומורכב.

לצד צוותי הכיבוי ממחוז צפון פועלים גם צוותים ממחוזות חוף, דן ומרכז וכן כבאים כתומים של פיקוד העורף אשר מתגברים את הכוחות ומסייעים במאמצי הכיבוי.

13:35 | לבקשת השר גנץ: קבינט המלחמה יתכנס הערב בשעה 18:30 לדיון על המצב בצפון

13:23 | ראש המועצה האזורית מרום הגליל עמית סופר: "המועצה האזורית מרום הגליל עושה מאמצים אדירים בכלים שיש לה כדי להשתלט על השריפות וכדי למנוע אותן, אך בתרחיש ריאלי של פתיחת מלחמה בצפון ושיגור אלפי טילים למרחב, הכלים שיש לנו כעת לא יספיקו. אנחנו דורשים להיערך לתרחיש של שריפה קיצונית במספר רב של מוקדים כבר כעת ולא לחכות לאסון אם יגיע"

13:00 | עדכוני שריפות: קריית שמונה, מנרה, כפר גלעדי – צוותי הכיבוי ממשיכים בפעולות כיבוי סופי ובהשגחה על קו הבתים. השריפה בשליטת כוחות הכיבוי ונמצאת בהשגחה.

עמיעד – לוחמי-האש בסיוע הגורמים החבירים השיגו שליטה על האירוע. בשריפת הענק נשרפו ערכי טבע רבים אך צוותי הכיבוי מנעו מהאש להגיע לבתי היישובים.

קרן נפתלי- 10 צוותים של לוחמי האש בסיוע טייסת הכיבוי עדיין בלחימה מול הלהבות. האש מתפתחת בחסות הרוחות במדרון והחורש היבש. טרם הושגה שליטה.

יער ביריה – 5 צוותי כיבוי בסיוע טייסת הכיבוי "אלעד" פועלים בשריפת יער מתפתחת כתוצאה מנפילת מיירט במרחב.

רב-רשף גדי אזולאי, מפקד האירוע: "אנחנו שומעים ומזהים את היירוט מתחנת הכיבוי ומגיבים לאירוע בכוח רב מתוך הבנה כי האירוע יתפתח במהירות. בשלב זה הלוחמים בפעולות לתיחום והכלת השריפה".

12:00 | אזעקות על ירי בחניתה, יערה ושלומי

11:58 | חשד לכלי טיס ביישובים גרונות הגליל, גורן, חניתה, אילון, יערה, אדמית וערב אל עראמשה

11:45 | דובר צה"ל: לוחמי ההגנה האווירית יירטו בהצלחה במרחב הימי של נהריה מטרה אווירית חשודה שחצתה משטח לבנון, לא הופעלו התרעות על פי מדיניות. בהמשך להתרעות על חשש לחדירת כלי טיס עוין בצפון הארץ, מיירטים שוגרו ממרחב צפת לעבר מטרה אווירית חשודה שהתבררה כמטרת שווא. כתוצאה משברי המיירטים ששוגרו במרחב צפת, חייל צה"ל במילואים נפצע באורח בינוני ופונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. משפחתו עודכנה.

11:44 | מרכז הרפואי זיו: סמוך לשעה 10:00, הובאו למלר"ד בזיו, 2 פצועים, תוצאה של יירוט המטח הבוקר באצבע הגליל. חייל (מילואים) בהכרה ויציב, ובמצב בינוני, עם פגיעת רסיס בראשו עובר הדמיה לבחינת מצבו, וכן אזרח בשנות ה-50 לחייו, בהכרה ובמצב קל, שנחבל בצלעות במהלך ריצה למרחב המוגן

10:15 | בעקבות השריפה שפרצה ביער ביריה נחסם ציר חצור הגלילית- עמוקה לתנועת כלי רכב. יש לנסוע בדרכים חלופיות.

09:49 | בשעה האחרונה נשמע פיצוץ עז בגזרת צפת כתוצאה מהפעלת מערכות ההגנה. שברי יירוט גרמו להתלקחות אש ביער ביריה. צוותי כיבוי, יחד עם כוחות הביטחון החלו לפעול במקום.

09:10 | במהלך הלילה הובאו 16 פצועים שנפגעו קל ביניהם 7 חיילים ו-9 אזרחים במהלך פעילותם לכיבוי השריפות, כולם סבלו מקשיי נשימה כתוצאה משאיפת עשן.

09:05 | חשד לכלי טיס עוין בדפנה, שאר יישוב, שניר, קיבוץ דן, רג'ר, הגושרים

09:08 | כלי טיס עוין ביישובים: כפר בלום, שמיר, כפר סאלד, להבות הבשן, עמיר, שדה נחמיה, גונן נאות מרדכי, דפנה, שניר, דן, שאר יישוב

09:09 | חשד לכלי טיס עוין: משגב עם, קריית שמונה, בית הלל, כפר יובל, מרגליות, מנרה, מעיין ברוך, כפר גלעדי, מטולה ותל חי

09:12 | אזעקות הופעלו ביישובים בית הלל וקריית שמונה

09:14 | חשד לכלי טיס עוין: מלכיה, דישון, רמות נפתלי ויפתח

08:00 | צפו בתיעוד משדה החיטה במבוא חמה שנפגע ברסיסי מיירט והחל לבעור

06:20 | עדכון מגל השריפות: עמיעד
במהלך הלילה ולאחר למעלה מ-9 שעות לחימה באש, הגיעו צוותי הכיבוי לשליטה בשריפה שפרצה סמוך לעמיעד. 18 צוותי כיבוי ממחוזות צפון, חוף ומרכז פעלו להשגת שליטה באש לצד כוחות מרט״ג, קק״ל, צה״ל ומשטרת ישראל. עם אור ראשון הוזנקו 4 מטוסים מטייסת הכיבוי האווירית ״אלעד״ שסייעו לצוותי הכיבוי להגיע לשליטה באש.

מפקד האירוע, מפקד תחנת טבריה, טפסר משנה בוריס אייזנברג: ״הצוותים פעלו במהלך הלילה בעצימות גבוהה ובנחישות רבה במשך שעות ארוכות. פעלנו לבלום את השריפה ב-4 גזרות והגענו לשליטה בכל הגזרות. ניתן להעריך כי השריפה כילתה כ-4000 דונם״.

קריית שמונה וכפר גלעדי
לאורך כל הלילה ביצעו לוחמי האש פעולות כיבוי ובלימה לשריפה ממש על קו הבתים בקריית שמונה ובכפר גלעדי. יחד עם צוותי הכוננות של כפר גלעדי עצרו הכוחות את האש ומנעו את התפשטות השריפה אל תוך הבתים.

קרן נפתלי
גם בשעה זו פועלים 4 צוותי כיבוי בשריפה שפרצה אתמול בשעות הצהריים בכדי להשתלט על השריפה.

לוחמי האש ממחוז צפון נאבקים בשריפות ברחבי המחוז קרוב ל-20 שעות ובתנאי מזג אוויר קיצוניים תוך חתירה למגע להציל חיים ולמנוע פגיעה ברכוש.

03:10 | בהמשך להודעה אודות סגירת ציר 85 בעקבות שריפה שפרצה באזור היישוב כחל והתקדמה לכיוון הציר, בתום הערכת מצב הכביש נפתח כעת לתנועה.

01:30 | סמוך לשעה 22:00, הובאו למלר"ד בזיו, 6 חיילים (מילואים) שנפגעו קל, תוצאה של פעילותם בסיוע לכיבוי השריפות סמוך לקרית שמונה.
יותר מאוחר, הובאו עוד 5 אזרחים שנפגעו קל, לאחר שנטלו חלק בכיבוי השריפה בסמוך לעמיעד.
מדובר בפגיעות קלות כתוצאה משאיפת עשן.
הפצועים עוברים סדרת בדיקות וישוחררו בהמשך

01:10 | דובר צה"ל: בשעות האחרונות מתקיימות באגף המבצעים, פיקוד הצפון ופיקוד העורף הערכות מצב יחד עם כוחות הכיבוי וההצלה (כב״ה) על מנת להקצות אמצעים נוספים, כוחות ויכולות כיבוי למאמץ כיבוי השריפות בצפון. בשלב זה תוגברו כוחות המילואים, כלים הנדסיים וציוד מכני, כבאיות ומיכליות כיבוי. לוחמי גדוד הכבאות של פיקוד העורף פועלים בשטח ומסייעים לכוחות הכיבוי. הכוחות השיגו שליטה על מוקדי השריפות, ובשלב זה לא נשקפת סכנה לחיי אדם. מפקד פיקוד הצפון, אלוף אורי גורדין, מגיע כעת לתחנת כיבוי אש בקרית שמונה. שישה לוחמי מילואים נפצעו באורח קל כתוצאה משאיפת עשן ופונו לבית החולים, משפחותיהם עודכנו.

00:24 | עשרות צוותי לוחמי אש יחד עם כוחות סיוע פועלים לכיבוי השריפות שליטה מוקדים בצפון, אין סכנה לחיי אדם ולבתים. מערך הכבאות פועל בעוצמה להגן על היישובים ועל רכוש. נציב הכבאות רב טפסר אייל כספי עוקב מקרוב אחר פעילות הכוחות במקום. לפני מספר דקות קיים נציב הכבאות הערכת מצב וציין כי האירועים מנוהלים באחריות ובמקצועיות ולא נשקפת סכנה לציבור.

עמיעד – במקום פועלים 14 צוותי כיבוי. המאמץ המרכזי לבלום את האש ולהגן על היישוב כחל, אין סכנה למחנה עמיעד, הצוותים הגיעו להכלה של השריפה בחזית הצפון מזרחית.
לצד לוחמי האש מסייעים כוחות מרט״ג, קק״ל, משטרת ישראל וצה״ל.

קריית שמונה ורכס רמים – 13 צוותי כיבוי ממשיכים בפעולות כיבוי ובהגנה על קו הבתים.

קרן נפתלי – 5 צוותי כיבוי עובדים ב-2 גזרות לבלימת התפשטות האש ולהכלת השריפה.

אתמול | גל שריפות ענק בעמיעד, קריית שמונה וביישובים נוספים בגליל ובעמקים. כוחות כיבוי גדולים פעלו להשתלט על האש כביש 85 נחסם לשני הכיוונים מצומת קדרים לעמיעד. נציגי צה״ל הודיעו למשפחותיהם של חיים פרי, יורם מצגר, עמירם קופר ונדב פופלוול זכרם לברכה, אשר נחטפו באכזריות לשטח רצועת עזה, כי הם אינם בין החיים וגופותיהם מוחזקות בידי ארגון הטרור חמאס.