264 ימים של מלחמה | נשיא המדינה שהה יומיים בצפון: "שהקהילה הבינלאומית לא תופתע אם המצב יצא משליטה"

ישראל במלחמה | 26.06.24

עדכונים שוטפים

20:15 | הרמטכ״ל, רב-אלוף הרצי הלוי, ביקר היום בתרגיל החטיבתי של חטיבת המילואים 55 בגבול הצפון, עם מפקד פיקוד הצפון, אלוף אורי גורדין, מפקד המרכז הלאומי לאימונים ביבשה, תת-אלוף קובי הלר, מפקד חטיבה 55, אלוף-משנה עודד זימן ומפקדים נוספים. בנוסף, ביקר הרמטכ״ל בחטיבת המילואים 228 וקיים הערכת מצב גזרתית ושיח עם מפקדי החטיבה. התרגיל החטיבתי התקיים בשיתוף פעולה רב זרועי, במהלכו תרגלו לוחמי צוות הקרב החטיבתי תרחישי קיצון, לחימה בשטח סבוך והררי, הפעלת אש ולחימה בשטח בנוי, כחלק מהגברת המוכנות לצפון.

20:10 | הושגה שליטה על השריפות שפרצו במטולה: 2 צוותי כיבוי מתחנת גליל-גולן בפיקודו של רס"ר ראפת סעד בסיוע כיתת הכוננות של מטולה, פעלו בשריפה של 2 מבנים במושבה מטולה כתוצאה מירי רקטי למרחב. הצוותים מנעו את התפשטות האש למבנים סמוכים ופעלו לכיבוי הלהבות, כשכל העת נשמע ירי במרחב.

19:21 | אזעקות הופעלו ביישובים דישון, מלכיה, יפתח ורמות נפתלי

19:10 | לפני זמן קצר נורה טיל לעבר בית פרטי ביישוב אביבים שבמועצה האזורית מרום הגליל. נגרם נזק לבית, לא היו נפגעים. ראש המועצה האזורית מרום הגליל עמית סופר: "עוד בית שניזוק באביבים. היישוב חטף עד כה עשרות טילים מסוגים שונים והנזקים לרכוש הם בהיקפים גדולים ומשמעותיים כך גם יישובים סמוכים. כל מתקפה כזו משפיעה על כל היישובים שלא פונו. אני מקווה שמינוי הפרויקטור ייבשר את הזרמת התקציבים והמענים הכה דחופים בצפון"

18:00 | המועצה מטולה מעדכנים כי חמישה טילי נ"ט נורו לעבר היישוב, שני בתים ספגו פגיעה ישירה ועלו באש, כוחות כיבוי קיבלו אישור לעלות למושבה כעבור חצי שעה כדי לכבות את השריפה.

17:31 | לאחר עזיבת הנשיא: אזעקות הופעלו בפסוטה ואבן מנחם

17:15 | נשיא המדינה יצחק הרצוג סיים ביקור בן יומיים בצפון הארץ, במסגרתו לן בעיר צפת. בין המוקדים המרכזיים בהם ביקר: העיר צפת, קיבוץ חניתה, פיקוד הצפון, נפגש עם פורום יישובי קו העימות בגוש חלב, וקיבוץ שדה נחמיה. הנשיא החל את ביקורו בצפת שם נפגש עם ראש עיריית צפת ונציגי העסקים המקומיים, אשר הציגו בפניו הערכת מצב. בהמשך היום ביקר הנשיא בקיבוץ חניתה, שם נפגש עם חברי כיתת הכוננות בחמ"ל הקיבוצי וחיזק אותם על פעילותם המשמעותית והמסורה. ביום השני ביקר בפיקוד הצפון שם נועד עם מפקד הפיקוד אלוף אורי גורדין, קיבל סקירה מבצעית רחבה מפי אנשי המודיעין ושוחח עם חיילי וחיילות הפיקוד ובהמשך, נפגש הנשיא עם חברי פורום יישובי קו העימות בגוש חלב, במפגש נכחו 17 ראשי רשויות ויחד הם דנו בצרכים הביטחוניים והאזרחיים העולים בתקופה זו, לצד התחושות המלוות אותם והקשיים.

הנשיא חתם את ביקורו בקיבוץ שדה נחמיה, היושב במרחק של כ-5 קילומטרים מגבול ישראל-לבנון ושם ביקר בין היתר, בגן הילדים הקיבוצי, אשר פועל באופן מלא כסמל לשגרת החיים המתמשכת גם בעת הנוכחית.

הנשיא: "מיכל ואני החלטנו שנבלה במשך יומיים במרקם החיים שאתם, תושבי הצפון, מנהלים אותו ואחראים עליו. חצינו את קו העימות לאורכו ולרוחבו מכל הכיוונים, לנו במהלך הלילה בעיר צפת, וביקרנו בחפ"קים ובחמ"לים, הגענו לכיתת הכוננות בחניתה וניהלנו איתם שיחה מרגשת מאד. לאחר מכן ביקרנו גם בפיקוד הצפון, שם שמעתי את התוכניות ואת האתגרים ואת העבודה היוצאת מן הכלל שצה״ל עושה במערכת ההגנה הזאת. לא בפעם הראשונה אנחנו חוזרים ופוקדים את הישובים השונים כאן, ואני שמח שאנחנו נפגשים. אני מזכיר לכל עם ישראל, שהמפונות, המפונים וכל מי שסופג את האש ואת השריפות אלה יהודים, מוסלמים, דרוזים ונוצרים כאחד. אנחנו מודעים לכך שמרקמי החיים כולם מאותגרים כאן, ואנחנו ביחד, אנחנו ביחד במלחמה הזאת. אני חוזר על מה שאמרתי בעבר- שהקהילה הבינלאומית לא תופתע אם המצב יצא משליטה, כי הקהילה הבינלאומית כמעט ולא נוקטת אצבע, כמעט לא עושה כלום כדי לתרום לביטחון מלא של תושבי ישראל, אחרי הפרת אמנות והסכמים בינלאומיים שוב ושוב מכיוון לבנון מצד החיזבאללה. אנחנו באנו כדי לחזק את המרקם האזרחי, את העורף, את התושבים, את המפונים וגם את אלה שנשארים כאן. ואני קורא לרשות המיסים ולכל הגורמים שעוסקים בתמיכה, בעסקים קטנים, בינוניים ותעשיות של מפעלים – לפעול הרבה יותר מהר. אנחנו רואים עסקים קטנים קורסים כי אף אחד לא נותן להם תשומת לב. אם אנחנו רוצים שאנשים ישארו במקומם ולא יתפנו צריך לתת להם עורף חזק לכיוון השילטון המרכזי, כדי לסייע לרשויות כולן שעובדות קשה מאוד, מסכנות חיים, מפעילות כיתות כוננות, בתי ספר ועוד מגוון רב תוך התמודדות עם האתגר הרגשי והפסיכולוגי לקראת הקיץ ולקראת פתיחת שנת הלימודים. אז באנו לתמוך ולחזק בשם כל עם ישראל, ולומר לכם – חזקו ואמצו. ובדברי ימי ההיסטוריה של מדינת ישראל אתם תיזכרו בזכות המנהיגות שלכם ועל כך שפעלתם פה בחזית מול האויב הנפשע. שהוא חלק מאימפריית הרשע, יכול נוכל לו להתגבר עליו, ונחזיר גם את השקט והשלווה, ניטע, נשקם, ונבנה מחדש".

16:45 | דיווח על נ"ט שנורה לעבר מטולה

08:40 | במהלך הלילה מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו מספר תשתיות צבאיות של ארגון הטרור חיזבאללה במרחב שבעא ואל מטמורה.

אתמול | שר הביטחון גלנט נפגש עם מזכיר ההגנה אוסטין בפנטגון: "אנו עומדים בפני צומת קבלת החלטות שישפיעו על המזרח התיכון כולו – אני כאן כדי לדון איתך בדרכים להגעה למטרות המשותפות לשתי המדינות – ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה ושמירת הקשר האיתן בין ישראל וארה"ב. ברצועת עזה: עלינו לפעול להשבת החטופים ולפירוק שלטון החמאס, בצפון: אנו צריכים לוודא כי תושבי הצפון יחזרו לבתיהם לאחר שינוי המצב הביטחוני בגבול. אנו פועלים בשיתוף כדי לנסות להגיע להסדר, אך עלינו לדון בכל אפשרות אליה נידרש".