האוניברסיטה בגליל בדרך לקריית שמונה?

רותם אטיאס | 05.12.23

אחרי כמה שנים של מאבקים בין רשויות והבטחות של שרי חינוך שהתחלפו לעיתים דחופות הודיע היום שר החינוך, יואב קיש, שהאוניברסיטה בגליל תקום בקריית שמונה וכי בכוונתו לאשר הערב את הסוגייה בישיבת המל"ג. על פי התכנון יוקם צוות של המל"ג שיוביל את המהלך שימזג את מכון המחקר מיג"ל ומכללת תל חי לתוך האוניברסיטה שתקום בקריית שמונה.

שר קיש: "דווקא על רקע המלחמה והרצון של אויבנו להשמיד אותנו – זהו העיתוי הנכון ביותר לומר לשונאינו: אנחנו כאן כדי להישאר. הקמת האוניברסיטה וחיזוק העיר קריית שמונה והגליל חיוניים ומשמעותיים עכשיו יותר מתמיד".

נזכיר כי השרה לשעבר, ד"ר יפעת שאשא-ביטון עסקה בעבר בנושא הקמת האוניברסיטה בגליל ורפורמות נוספות בתחום החינוך אך אלה הוקפאו על ידי השר קיש עם כניסתו לתפקיד. היו כאמור שוב מודיע השר על חזרה לתוכנית הקמת אוניברסיטה בגליל.

בחודש מאי האחרון פרץ עימות בנושא הקמת האוניברסיטה כשהשרה לשעבר, שאשא ביטון האשימה בתוכנית "מדברים ברדיו" את ראש עיריית צפת, שוקי אוחנה שהלחץ שהוא הפעיל על השרים וראש הממשלה גרם לזה שבסופו של דבר שהתהליך הזה ייעצר.

אוחנה הגיב לטענות ואמר אז "מיותר להפוך את האוניברסיטה לכלי פוליטי. קיימת החלטה של ראש הממשלה נתניהו בנושא לפני שנתיים להקים את האוניברסיטה במורדות העיר צפת, על שטח אקס טריטוריאלי שיהיה משותף לכלל הרשויות. המיקום בשער הכניסה לגליל מושלם, כמו גם הקרבה לרכבת צח"ר העתידית. הקצנו למיזם מאות דונמים".

קרא עוד

כך או כך בקריית שמונה כבר מברכים את הקמתה הצפויה של האוניברסיטה. בהודעה שפרסמה העירייה נמסר: "בעיצומם של מטחי הקטיושות שנורו הערב על העיר קריית שמונה, התקשר שר החינוך יואב קיש לראש העיר אביחי שטרן והודיע לו על כוונתו להביא הערב לישיבת המל"ג את החלטתו להקים את האוניברסיטה הראשונה בגליל – אוניברסיטת קריית שמונה!

ראש העיר קריית שמונה אביחי שטרן: "לתושבי קריית שמונה מגיע לדעת לפני כולם – המאמצים שלנו להפוך את מכללת תל חי לאוניברסיטה נשאו פרי והערב הודיע לי שר החינוך יואב קיש על החלטתו להקים את אוניברסיטת קריית שמונה על בסיס מכללת תל חי. כשתסתיים המלחמה בניצחון שלנו, יחזרו התושבים לעיר יחד עם אלפי סטודנטים, חוקרים ואנשי אקדמיה לאוניברסיטה הכי צפונית במדינה. זהו גם מסר חשוב לכל מבקשי רעתנו – הם ימשיכו להשקיע את הכסף בטילים ובפעולות טרור ואנחנו נמשיך לבנות את העיר ולהשקיע בחינוך, תרבות ובכל תחומי החיים בעיר. אני מודה לשר החינוך יואב קיש על החלטתו החשובה במיוחד בימים אלה. לחיזוקה של העיר קריית שמונה וחיזוקם של יישובי הגליל יש ערך מוסף. אני מודה לחברי ראשי הרשויות על התמיכה וההתגייסות למען מטרה נעלה זו. מדובר בתיקון היסטורי של עוול שנמשך 70 שנה. שמח לבשר שלראשונה בתולדות העיר כבר הקמנו קמפוס ראשון שישמש את האוניברסיטה של קריית שמונה.
לסיום אני מבקש להודות לכל השותפים למאבק שצעדו עימי יד ביד. תודה לראש הממשלה בנימין נתניהו, להנהלת מכללת תל חי, למטה מאבק 'עד כאן', לאגודות הסטודנטים תל חי וכנרת, לאשכול גליל מזרחי, לחברי כנסת ושרים, לחברי ראשי הרשויות וחברי הנהלת העיר וסגני ראש העיר.
וכמובן תודה ושוב תודה לשר החינוך יואב קיש ולשרה יפעת שאש ביטון שהחלה את התהליך במקצועיות ובנחישות. ברצוני להודות למכללת תל חי, למכון מחקר מיג"ל, לעיריית קריית שמונה ולאשכול רשויות הגליל המזרחי, על הסכמתם ועל שיתוף הפעולה המלא. אני מבקש להודות גם לשרה יפעת שאשא ביטון, קודמתי בתפקיד, שקידמה את החלטת המל"ג בנושא. זכות גדולה עבורי להמשיך את המהלך החשוב ולהשלים אותו".

מעיריית צפת טרם נמסרה תגובה