19 שנות מאסר נגזרו על תושב עפולה בגין עבירות מין שביצע בבתו במשך שנים

חדר חדשות | 03.01.24

בית המשפט המחוזי נצרת גזר על חיים רחמים, מוהל מעפולה, 19 שנות מאסר בפועל לאחר שהורשע בביצוע עבירות מין חמורות בבת שלו מאז שהייתה בת 3 ועד גיל 13.5.

על פי כתב הכרעת הדין, לנאשם 9 ילדים, המתלוננת היא השישית בסדר הלידה. בזמנים הרלוונטיים לכתב האישום, התגוררה המתלוננת עם בני משפחתה בעפולה. מאז היות המתלוננת כבת 3 , ועד גיל 13.5 שנים לערך, נהג הנאשם לבצע בה מעשי אינוס, מעשי סדום ומעשים מגונים לעיתים קרובות.

כתב האישום הוגש נגד הנאשם בתאריך 24.1.23 אולם בדיון הראשון שהתקיים בתיק, בתאריך 14.2.23 התברר כי הנאשם, אשר לא הוחזק במעצר בעת הגשת כתב האישום, עזב את הארץ יום קודם לדיון. נגד הנאשם הוצא צו מעצר והוא נעצר באוקראינה והוסגר לישראל ביום 11.5.23. מאז הוחזק מאחורי סורג ובריח.

במסגרת הטיעונים לעונש דרשה הפרקליטות להטיל על הנאשם עונש מאסר ממושך וארוך, באופן שישקף את הנזק הכבד שגרם הנאשם לבתו המתלוננת וישקף גם את סלידת החברה ממעשיו המכוערים והמבזים. עו"ד עינת גוסטמן מפרקליטות מחוז צפון הוסיפה בטיעונים: "הנאשם ניצל את תלותה ואהבתה של המתלוננת כלפיו כדי לספק את יצריו, תאוותו ודחפיו המיניים תוך שהוא פוגע בה בביתה, ומסב לה כאב פעם אחר פעם. הנאשם הגדיל ועטף את מעשיו, לכאורה, באהבה יתרה וביראת שמים, כאילו המדובר במעשים נורמליים המותרים בחסות האל. בגיל 29, כאשר המתלוננת לא יכולה הייתה לשאת עוד את המשא הכבד שרבץ עליה, התלוננה במשטרה".

קרא עוד

השופטת גלפז מוקדי ציינה בגזר הדין, אליו הצטרפו גם ס. הנשיאה השופט סאאב דבור והשופטת עינב גולומב, שהעבירות המיוחסות לנאשם, בוצעו על ידו באופן מוחלט ובלעדי. הנאשם, בהיותו בגיר, אביה של המתלוננת, אדם אשר שימש בתפקיד דתי, היה מודע היטב לחומרת המעשים ולכיעורם ויכול היה, בכל שלב לאורך התקופה הארוכה, לחדול ממעשיו… יתרה מכך,  גם הפסקת הפגיעה הייתה מתוכננת על ידו.  עוד הוסיפה, שהמעשים בוצעו בצל קורת ביתם של הנאשם והמתלוננת, במקום שאמור היה להיות המקום המוגן ביותר עבור המתלוננת, אשר הפך בבת אחת למלכודת. המעשים בוצעו במשך כעשור בתדירות יומיומית, בימים ובלילות… הנאשם, במעשיו, גזל מבתו את שנות ילדותה, את תמימותה, את הזכות לגדול בבטחון, את הזכות לשלמות גופה ונפשה, ברוע וללא רחמים, פגע בה פגיעה קשה, אשר באה לידי ביטוי בכל מישורי חייה, לאורך שנים רבות.

למרות חלוף 30 שנה מאז ביצוע העבירות קיבל בית המשפט את עמדת הפרקליטות שמקומו של הנאשם מאחר סורג ובריח למשך זמן רב ועוד הוסיף: " עונש אשר ישקף את סלידת החברה מעבירות מין במשפחה, את המסר הברור כי יש להגן על קטינים מפני עבירות שכאלו ולהעניש בחומרה את מי שבוחר לבצען."

בית המשפט גזר על הנאשם 19 שנות מאסר בפועל , 18 חודשי מאסר על תנאי ופיצוי לנפגעת העבירה.

עו"ד סופי גרניט טקצמן, המייצגת את הנפגעת מטעם הסיוע המשפטי במשרד המשפטים (מחוז צפון): "מדובר בתיק עבירות מין חמור במשפחה שבוצעו על ידי אב כלפי בתו מאז הייתה בת שלוש ועד גיל 13.5. בית המשפט נתן ביטוי עונשי ראוי לפגיעה הקשה בנפגעת העבירה תוך התייחסות לילדות והתמימות שנגזלה ממנה וההרס שהותירו בה המעשים הקשים שביצע בה הנאשם. גזר הדין שניתן היום מעניק לנפגעת העבירה את הצדק שמגיע לה אחרי כל כך הרבה שנים, ולאחר שהנאשם אף נמלט לאוקראינה במהלך משפטו. הסיוע המשפטי במשרד המשפטים ליווה את נפגעת העבירה לאורך ההליך הקשה ואנחנו מברכים על כך שהצדק נעשה ועל הביטוי העונשי ההולם למעשים הקשים".