7.10 – 7.4 | חצי שנה למלחמה

רותם אטיאס | ישראל במלחמה | 14.01.24

ישראל מציינת היום חצי שנה של מלחמה. המלחמה שהחלה בבוקר ה-7.10 בשעה 06:29 עם מטח טילים כבד לעבר יישובי הדרום והמרכז ונמשכה על פריצתם של אלפי מחבלים ממספר נקודות בגבול לשטחי העוטף. באירוע הטרור הגדול ביותר שידעה ישראל נרצחו ביישובים ובמסיבת המוזיקה סמוך לרעים כ-1400 בני אדם.

יותר מ-250 אזרחים, חיילים ועובדים זרים נחטפו לעזה, חלקם שוחררו, הבוקר עדיין 133 מהם נותרו בשבי חמאס והג'יהאד האיסלמי ואלה שמותיהם: לירי אלבג, נועה ארגמני, קרינה ארייב, אבינתן אור, אלון אהל, יוסף חיים אוחנה, אור דרור, מוחמד אלאטרש, עידן אלכסנדר, מתן אנגרסט, אלקנה בוחבוט, יגב בוכשטב, עמית בוסקילה, שירי ביבס, כפיר ביבס, אריאל ביבס, ירדן ביבס, רון בנימין, אוהד בן עמי, אגם ברגר, גלי ברמן, זיו ברמן, אוריאל ברוך, הירש גולדנברג פולין, כרמל גת, אלמוג מאיר ג'אן, רום ברסלבסקי, רן גוילי, שגב כלפון, רומי גונן, דוד אביתר, איציק גרלנטר, אלכס דנציג, אורי דנינו, חנן יבלונקה, גיא גלבוע דלאל, איתן הורן, יאיר הורן, מקסים הרקין, אילן וייס, סשה אלכסנדר טרופנוב, נעמה לוי, שלומי זיו, איתי חן, עומר ונקרט, ארבל יהוד, אליה כהן, חמזה זיאדנה, חן דקל שגיא, דולב יהוד, עדן ירושלמי, אלכס לובנוב, אוהד יהלומי, יעקב יאיר, נמרוד כהן, תמיר נמרודי, אור לוי, שי לוינסון, עודד ליפשיץ, ליבמן אליקים, איתן מור, גדי משה מוזס, אברהם מונדר, יורם מצגר, שלמה מנסור, עמרי מירן, עומר נאוטרה, קית' שמואל סיגל, מישל ניסנבאום, חיים פרי, נדב פופלוול, איתי סבירסקי, צחי עידן, אלמוג סרוסי, עמירם קופר, מתן צנגאוקר, אנדריי קוזלוב, אריאל קוניו, דוד קוניו, בר קופרשטיין, עופר קלדרון, טל שוהם, ליאור רודאיף, דורון שטיינברכר, עידן שתיוי, עומר שם טוב, אלי שרעבי, תמיר ארד, ג'ודי ויינשטיין, יוסף אלזיאנדה, פרחאן אלקאדי, שחר ברוך, טל חיימי, איציק אלגרט, דניאלה גלבוע, אורן גולדין, גד חגי, ענבר היימן, אוריון הרננדס ראדו, ביפין ג'ושי, איתן לוי, ג׳ושוע לואיטו מולל, יונתן סמרנו, יוסי שרעבי, דניאל פרץ, אמילי תהילה דמארי.

בין השמות נכללים גם שמותיהם של הישאם א-סייד, אברה מנגיסטו, הדר גולדין ואורון שאול. ההחלטה לכלול את השמות של הארבעה במניין החטופים לא הייתה מובנת מאיליה ודובר צה"ל הודיע על כך רק ב-04.01.2024 (היום ה-90 למלחמה).

זהבה ואורון שאול

בשבוע האחרון התעצמו המחאות ברחובות וחלק ממשפחות חטופים החליטו להפנות אצבע משאימה ישירות כלפי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והם קוראים להחלפתו ואף טוענים כי הוא מעקב עסקאות אפשריות של שחרור יקיריהם. בין החטופים נמצאים גם אלון אהל מיישוב לבון במשגב, שלומי זיו מאלקוש וטל שהם ממעלה צביה שאישתו, עדי ושני ילדיו יהל ונווה שוחררו משבי חמאס.

עד כה במסגרת עסקות שחרור החטופים שוחררו אביגיל עידן שהייתה לבדה בשבי במשך 51 ימים ורוני קריבוי, מכרמיאל, ששוחרר בזכות התערבותו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. מיד לאחר שחרורו התברר כי קריבוי הצליח במהלך השבי לברוח ממחבלי חמאס ולשהות במשך מספר ימים במחסה אך נתפס לאחר שלא הצליח להגיע לידי צה"ל והוחזר לשבי

רוני קריבוי במפגש ראשון עם הוריו

לצד השמחה הגדולה על שחרורם בחיים של החטופים היה גם עצב כבד על הבשורות על מותם של החטופים עדן זכריה, ילידת קריית שמונה, וזיו דדו מעפולה שנרצחו בשבי וגופותיהם שוחררו על ידי חיילי צה"ל ממנהרה בעזה. חמו של זיו, ניר בן דוד אמר: "יש משמעות שכל חייל ידע שגם אם הוא נופל חלל – צה"ל יעמוד מאחוריו ויביא את גופתו"

יחד עם החזרתם של עדן וזיו ז"ל, בשבי חמאס ישנן עדיין גופות שמוחזקות בשבי של חיילים ונרצחים. בין הגופות גם גופתו של שקד דהן מעפולה שהוכרז חלל צה"ל שחטוף בידי ארגון טרור חמאס. אימו, סיגלית, שהאמינה לכל אורך הדרך שבנה יחזור פרסמה פוסט קשה לאחר הבשורה וסירבה לשבת עליו שבעה עד שגופתו לא תחזור.

מבין 1400 הנרצחים והנופלים עשרות מיישובי הגליל והעמקים – לאזור המיוחד לזכרם:

לאחרונה נוסף שמו של זאהר בשארה למניין הנופלים, הוא נהרג במטח לעבר קריית שמונה בזמן שעבר במפעל חיוני בעיר וספג פגיעה ישירה. אחיו, מאהר קרא לראש הממשלה לפעול לטובת עסקה להחזרת החטופים

במקביל למלחמה בדרום נפתחה מערכה גם בצפון מול חיזבאללה כשגם סוריה לקחה חלק בשיגורים לעבר שטח ישראל. בשל כך פונו עשרות אלפי תושבים למלונות ויישובי קו העימות סופגים עשרות פגיעות ונזק כבד לבתים ולולים. צה"ל תקף מאות מטרות של חיזבאללה וגם על אדמת סוריה הותקפו תשתיות וחוסלו בכירים בחיזבאללה וחמאס על אדמת לבנון וסוריה שעל חלקם ישראל אף לקחה אחריות. חיזבאללה שהגיב לחיסולים פגע בבסיס פיקוד צפון ובבסיס יב"א במירון והסב נזקים כבדים כמו כן עסקים רבים ביישובי קו העימות.

מאז פתיחת המערכה בצפון ראשי הרשויות זועמים על ההתנהלות של הממשלה והצבא ודורשים טיפול משמעותי יותר והרחקת חיזבאללה למעבר נהר הליטני אלא שהמדינה וגם חיזבאללה שומרים כעת העימות בצפון "מתחת לסף המלחמה".

ואם שאלתם את עצמכם איך הגענו עד לכאן, שווה שתקשיבו לראיון המיוחד שקיים חיים הכט עם אלוף משנה במיל' איני עאבדי, בן 90, מושל עזה לשעבר, שליח המוסד לעיראק, תושב דגניה א'